Milli Bayram Nedir Kısaca

Bu yazımızda milli bayram nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli bayramlar, milletçe bir mücadelenin sonucunda kazanılmış zaferleri kutlamak için ilan edilmiş resmi bayramlardır. Bu bayramlarda zafer coşkusuyla milli birlik ve beraberlik duygu ve düşünceleri paylaşılır.

Milli birlik ve beraberlik duygu ve düşünceleriyle birçok resmi tören, sempozyum, konferans, seminer, sohbet halkaları oluşturulur. Birleştirici, milli değerler üzerinde konuşmalar, sergiler, sinemalar, tiyatrolar düzenlenir.

Milli bayramlar topyekun milletin beraberce kazandığı, elde ettiği, tarihi önemi olan, ortak miras ve kültür teşkil eden bayramlardır. Bu bayramlar milletin gelenek ve göreneklerinden, örf ve adetlerinden beslenir.

Devlet geleneği ve millet olma şuuru milli bayramları anlamlandıran özelliklerdir. Özellikle devlet geleneğimizde milli olana ve yerli olana verdiğimiz önem ve değer bu bayramlarda doruğa çıkar. Bağımsızlık, hukukun üstünlüğü, özgürlük, adalet gibi kavramlar vurgulanır.

Bizim milli bayramlarımızı şu şekildedir:

23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1920’de kurulan Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu nedeniyle her yıl kutlanır.

19 Mayıs: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışını esas alan bir tarih olarak devamın Milli Mücadele’nin başlaması nedeniyle her yıl kutlanır.

30 Ağustos: Büyük Taarruz Zaferi’nin kazanıldığı gün olarak Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlandığı gündür. Her yıl coşkuyla kutlanır.

29 Ekim: Cumhuriyet’in ilan edildiği gün olarak her yıl milletçe coşkuyla kutlanan milli bir bayramdır.

Milli Bayram Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. teşekkür ederim, sevdim bunu :) tam istediğim gibi, milli bayram ne demektir kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.