Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Mikroskop Çeşitleri Nelerdir Nerelerde Kullanılır?

Aşağıda mikroskop çeşitleri nelerdir nerelerde kullanılır kısaca olarak ele alacağız.

Mikroskop, 18. yüzyılda icat edilen ve mikro ölçekte bulunan nesnelerin görüntülenmesini sağlayan bir cihazdır. Daha çok bilimsel çalışmalar sırasında ve biyoloji alanında kullanılmaktadır. Mikroskop, teleskop mantığı ile çalışmaktadır.

Mikroskop, günümüzde çok çeşitli olarak üretilmektedir. Birçok mikroskop farklı alanlarda farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Mikroskop çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Kimya alanında yapılan atomik araştırmalarda daha kapsamlı mikroskoplar kullanılmaktadır.

Mikroskop çeşitleri ve kullanım alanları şu şekildedir:

*Basit ışık mikroskobu: Görünür ışık yardımıyla gözle görülemeyecek kadar küçük olan organizmaların görüntülenmesinde etkili olmaktadır.

*Karanlık saha mikroskobu: Mikroorganizmaların hareketlerinin ortaya çıkarılmasında ve takip edilmesinde kullanılan bir mikroskoptur. Özel kondansatörler sayesinde üretilen bir mikroskop olarak çok gelişmiş bir cihaz olarak kullanılmaktadır.

*Faz- kontrast mikroskobu: Boyanmamış canlı hücrelerin iç yapısının incelenmesinde kullanılmaktadır. Hücre ve hücre içi faaliyetlerin incelenmesinde, araştırılmasında ve ortaya konulmasında etkili olmaktadır.

*Flouressant mikroskobu: Kısa dalga boylu ışınlar kullanarak görüntüleme sağlamaktadır. Bu görüntülemede çok küçük cisimlerin görüntülenmesi söz konusu olmaktadır.

*Elektron mikroskobu: Virüsleri ve bazı bakterileri görüntülemek için kullanılan en gelişmiş mikroskoplardan biri olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde mikroskoplar her alanda kullanılmaktadır. Özellikle bilimsel araştırma alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Mikroskopların kullanım alanları çok geniştir. Her geçen gün de genişlemektedir.

Mikroskop Çeşitleri Nelerdir Nerelerde Kullanılır Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz