Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Mevlana Kimdir Ve Nerede Yaşamıştır O, En Çok Hangi Özelliğiyle Tanınmaktadır?

Bu yazımızda Mevlana kimdir ve nerede yaşamıştır O en çok hangi özelliğiyle tanınmaktadır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mevlana, Celaleddin Rumi künyesiyle bilinen ve Belh’te doğarak İslam coğrafyalarında İslami çalışmalar yapıp dini mubin için hizmet veren bir şahsiyettir. Rumi olarak isimlendirilmesinin sebebi Anadolu topraklarının onun yaşadığı dönemde bu şekilde anılmasıdır. Mevlana, dostumuz demektir. Samimi bir Allah dostu olarak yaşamıştır.

Mevlana, tasavvuf büyüklerinden bir zat olarak alim bir şahsiyettir. Tasavvufun yeşermesinde, İslam’ın yaşanmasında önemli ölçüde hizmetleri olmuştur. Mevlana en çok hoşgörüsü ile bilinmektedir. Hoşgörülü olarak bütün insanlık namına İslami hizmetler gerçekleştirmiştir. Hoşgörünün din merkezli yaşanmasında ve İslam’a uygun olarak değerlendirilmesinde tasavvufi meyil olarak önemli hizmetleri olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayhan dedi ki:

    Mevlana; tasavvuf ilminin öncüsüdür. 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur ve ardından Nişabur şehrine taşınarak orada eğitim görmüştür. Başarısı ve aldığı ilimlerle dikkat çekmiştir.

Yorum Yaz