Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Meteliğe Kurşun Atmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen meteliğe kurşun atmak deyiminin hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Meteliğe Kurşun Atmak Deyiminin Anlamı:

Çok fakir olmak, hiç parası olmamak, maddi bir geliri bulunmamak anlamlarında kullanılan ve dilimizde yerleşik hale gelen bir deyimdir.

Meteliğe Kurşun Atmak Deyiminin Hikayesi:

Eskiden usta nişancılar maharetlerini göstermek için küçücük paraları nişan yaparak talim yaparlardı. Bu nişan alma işinde metelik kullanırdı. Atış taliminin yapılmasında meteliğin kullanılması hızla yaygınlaşmıştır. Paşalar da atış talimi yaparken gümüş paralar kullanmaya başlamıştır. Böylece paraya kurşun atmak tabiri söylenmeye başlanmıştır.

Zamanla paşa evlerini ziyaret edip de atış talimi yapıldığını gören şahsiyetler, gümüş paraların nişan alındığını görünce çok şaşırmışlardır. Biz meteliğe kurşun atarken, paşalar gümüş paraya kurşun atmaktadır diyerek kinayeli bir şekilde eleştiri yapmışlardır. O gün bugündür meteliğe kurşun atmak sözü bir deyim olarak halkın fakir olmasından hareketle, hiçbir sermayesi ve kazancı olmayan insanlar için durumlarının zor olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu deyim günümüzde de yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Meteliğe Kurşun Atmak Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz