Metal Telin Etrafı Neden Plastikle Kaplanır?

Bu yazımızda metal telin etrafı neden plastikle kaplanır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir. Elektriği iletmeyen maddelere de yalıtkan maddeler denir. Metaller elektriği iletir. Tahta, plastik, cam gibi eşyalar da elektriği iletmez. Yalıtkan maddeler elektrik yalıtımında kullanılmaktadır.İletken maddeler ise elektriğin taşınmasında kullanılmaktadır.

Metal elektriği iletir. Metal telin etrafının plastikle kaplanması elektriğin izole edilmesi ile ilgilidir. Metal telin elektriği iletmesi nedeniyle elektriği iletmeyen madde olan plastikle izole edilmesi gerekir. Metal, plastik tarafından yalıtılır. Böylece güvenli bir şekilde elektriğin iletimi gerçekleştirilmektedir. Maddelerin bu özellikleri nedeniyle elektriğin zararlarından korunulmaktadır. Güvenli bir şekilde elektriğin iletimi de gerçekleşmektedir. İletken maddeler, yalıtılabilir.

2 yorum

  1. Metal telin etrafı neden plastikle kaplanır. çünkü metal elektriği iletir. Metale elleyen kişi elektrik çarpabilir. İnsanları korumak için elektriği yalıtsın diye metalin üstü plastik ile kaplanır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.