Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Mesnevi Özeti ve Kahramanları Kısa

Mesnevi kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Mesnevi özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Mesnevi Kitap Özeti ve Kahramanları

Mesnevi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin en önemli eserlerinden biridir. O’na Rumi denmesinin sebebi o dönemde Anadolu’nun Rumeli olarak bilinmesindendir, aslen Belh şehrinden olan Mevlana, Anadolu üzerinde irşat çalışmaları yapmak amacıyla ilim faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Mesnevi adlı eserinde de beyitler halinde şiirler ve hikayeler yazarak hikmet ve hakikat arayışını sunmuştur.

Mesnevi’deki bazı beyitler şu şekildedir:

*Dile kulaktan başka müşteri olmadığı gibi, maneviyatı idrak etmeye de Allah yolunda kendinden geçenden başka alıcı yoktur.

*Gamlı geçen günlerimiz uzadı ve sona ermesi gecikti. O günler, mahrumiyetten ve ayrılıktan hasıl olan ateşlerle arkadaş oldu. Yani ateşlerle yanmalarla geçti.

*Günler geçip gittiyse varsın, geçsin. Ey pak ve mübarek olan insan-ı kâmil; hemen sen var ol!

Mesnevi’deki bazı hikayelerin özetleri şu şekildedir:

Tüccar İle Papağanı

Bir tüccar, ticaret maksatlı sürekli gezmesi icap ederken bir papağan edinir ve kafese koyar. Yeniden seyahat etmesi gerekir. Bu defa Hindistan civarına gitmesi icap eder. Herkesten bir istekleri olup olmadığını sorar. Sıra papağana geldiğinde, Hindistan’daki papağanlardan kafeste yaşamasının uygun olup olmadığını öğrenmesini ister.

Tüccar, Hindistan’a gider, işlerini halleder ve papağanlara uğrar. Papağanlara sorular sorarak, kendi papağanına cevap götürmek ister. Papağının sorusunu sorduğu anda kafesteki papağan düşer ve ölür. Tüccar döndüğünde bunu papağanına anlatır. Papağan düşer ve ölür. Tüccar onu dışarı çıkarır. Bu esnada papağan canlanır. Hindistan’daki seni kandırıp bana yol gösterdi, ben de aynısını yaparak kafesten kurtuldum der ve kurtulmak için ölmen gerekli diyerek uçar.

Kahramanlar: Tüccar, Papağan

Mesnevi Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Daha kısa olabirmi

  2. Ayşen dedi ki:

    Bu konunuzda mesnevi özet şeklinde çok güzel ele almışsınız aynı zamanda yer yer çözümlemeler yapmanız da gerçektne bana edebiyat ödevimde büyük oranda yol gösterdi.

Yorum Yaz