Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Meslek Seçimi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda meslek seçimi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Meslekler insan hayatını doğrudan etkilemektedir. Meslekler bir yatırımdır. Bu yatırım için eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. Eğitim bir insanlık hakkıdır. Eğitimin gerçekleştirilmesi devlet güvencesinde bulunmaktadır. Meslek seçimi insan hayatını doğrudan etkiler. Meslek seçimi için çok iyi kararlar vermek gerekir.

Meslek seçimin karakter özellikleri kadar mesleğin getirisi götürüsü de çok önemlidir. Meslek para kazanmadan yapılması istenen bir işin yapılması şevkiyle yapılması gerekir. Yani bir kişi para almadan mutlu olarak yapılan bir işi meslek olarak seçmek gerekir. Para her zaman ikinci planda olmalıdır.

Meslek seçimi içi gerekli olanlar mesleğin araştırılması, tecrübelilerden yardım istenmesi, meslek araştırmalarında mesleğin test edilmesi de gerekir. Mesleğin maddi olarak kazandırması bireysel hak ve özgürlükler için oldukça önemlidir. Manevi olarak kazandırması da vatana ve millete hizmetle mümkündür.

Meslek seçimi yaparken otuz yıllık planlar yapmak gerekir. Bunun için çok iyi düşünmek gerekir. Karar verirken aile yapılarını, seyahat etme alışkanlıklarını, kültürleri de düşünmek gerekir. Ayrıca yuva kurmayı, aile geçindirmeyi de düşünmek gerekir.

Meslek sadece kariyer değildir. Doğru ve dürüst çalışma ortamı oluşturmaktır. Dürüstlük için mücadele etmek gerekir. Bir insan mesleğinde dürüst olmazsa kazandığı içini rahatlatmaz. Bu nedenle ahlaki ilkeler ve değerler oldukça önemlidir.

Meslek Seçimi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    oldukça işime yaradı meslek ödevim bitti süpersiniz ellerinize sağlık

  2. kader dedi ki:

    Meslek seçimini yapmak çok zor iş. Çünkü meslek ömür boyu insanın arkadaşı gibi bir şey. Gününün büyük bölümünü insan mesleği ile geçiriyor. Bu meslekten sıkılır yapmak istemezse hayat ona zindan olur.

Yorum Yaz