Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Memleket Hikayeleri Özeti ve Kahramanları Kısa

Memleket Hikayeleri kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Memleket Hikayeleri özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Memleket Hikayeleri Kitap Özeti ve Kahramanları

Memleket Hikayeleri, Refik Halit Karay’ın en önemli eserlerinden biri olarak Anadolu coğrafyasında geçen 18 hikayeden oluşmaktadır. Bunlardan biri de Yatık Emine’dir.

Yatık Emine hikayesinin özeti şu şekildedir:

Ankara’nın kasabalarından birinde fahişelik yapan Yatık emine, kasabada art arda çıkan olaylar nedeniyle gözaltında tutulmak istenir. Kasabanın ahlakının bozulmasından da endişe eden jandarma Yatık Emine ile konuşur. Jandarma Komutanı Sabri, Yatık Emine’den söz alır.

Yatık Emine, toplum tarafından dışlanmaktadır ve yatacak yeri de yoktur. Bu nedenle hapishane koğuşuna götürülür. Hapishanede rahat edemez çünkü kadınlar koğuşunda dövülür, horlanır. Yatık Emine bu nedenle hastaneye kaldırılır. Hastanede biraz olsun rahat eder. Kendisine yardım eden Gürcü Server ile tanışır.

Jandarma komutanı Sabri’ye Yatık Emine’nin eve çıkmasının icap ettiği haberi gelir. Rahatı bozulan Emine, eve çıkar. Gürcü Server, gizlice burada Yatık Emine’ye yardım eder. Evini düzer, karnını doyurur. Fakat köylü Emine’yi rahat bırakmaz, evini talan eder.

Yatık Emine, açlık ve sefaletle kalır. Komutan Sabri bu duruma üzülür ve iaşesi için fırından kendi adına ekmek alabileceğini söyler. Fırından ekmek almaya devam eden Yatık Emine, ekmek yetmeyince fazla ister, bu durum şikayet konusu olur. Yatık Emine ekmek alamaz hale gelir.

Yatık Emine açlık, soğuk ve sefalet içinde yaşamaya devam ederken birden ondan haber kesilir. Komutan Sabri meraklanır. Evine vardıklarında cesediyle karşılaşırlar.

Kahramanlar:

Yatık Emine: Hayatını idame ettirmeye çalışan bir hayat kadınıdır.

Sabri: Kasabının asayişinden sorumlu Jandarma Komutanı’dır.

Gürcü Server: Hasta bakıcı ve iyi kalpli bir insandır.

Memleket Hikayeleri Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beren saat dedi ki:

    memleket hikayeleri kahramanları ve kitap özeti için teşekkürler işime yaradı.

  2. Anonim dedi ki:

    eywallah admin ??

  3. Hayriye dedi ki:

    Memleket hikayeleri özet şeklinde bu yazıda çok güzel kaleme alınmış. Çok başarılı ve çok güzel yazılar hazırlıyorsunuz bizim için gerçekten çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.

Yorum Yaz