Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Mehmetçik ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda mehmetçik ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mehmetçik, kahramandır. Mehmetçik, izzettir. Mehmetçik, şereftir. Mehmetçik olmak, cephede olmak, savaşa gitmek her kişi işi değil, er kişi işidir. Mehmetçik kelimesi Küçük Muhammed anlamında Peygamber (a.s.)’ın ocağını bekleyenler, onun yolunu sürdürenler anlamına gelmektedir.

Mehmetçik olmak şan ve şöhretten uzak, zulme karşı durmak ve adaleti sağlamak anlamına gelmektedir. Mehmetçik var olduğu sürece vatan toprakları güvende olacaktır. Mehmetçik vatan, millet ve din uğruna mücadele vermektedir. Vatanın korunması, namusun ve neslin emniyetinin sağlanması mehmetçiğin fedakarlığı ve gayretiyle sağlanmaktadır.

Mehmetçik canı pahasına vazifesini sürdürür. Mehmetçiğe can borcumuz bulunmaktadır. Mehmetçik diye diye mehmetçiği anlamak ve anlatmak da mümkün değildir. Binlerce yıldır var olma mücadelesi ve savaşı sürdüren bir millet olarak düşmana göz açtırmayan özelliklere sahibiz.

Mehmetçik bu kültür ve gelenekten beslendiği için bu şuurda görevini yerine getirmektedir. Mehmetçik, vatan demektir. Mehmetçik millet demektir. Ülkemizde milletimizin askerine olan bağlılığı dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Mehmetçik bir işe giriştiğinde millet de o işe topyekün girişmektedir.

Toplum askerle birlikte hareket etmekte ve manevi bir güç oluşturmaktadır. Millet ve asker arasındaki bu bağ yüzyıllarda devam eden bir manevi bağdır. Asker olmak için can atan bir toplumun mehmetçiğe verdiği değer tartışılmaz. Bu nedenle insanlarımız askere gönderdikleri evlatların saçlarına kına yakarlar. Onlara kınalı kuzu derler.

Mehmetçik ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Müge dedi ki:

    Elinize sağlık
    Ama biraz kısa olmuş
    Yine de elinize sağlık

Yorum Yaz