Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Maymun Gözünü Açtı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşürmediği maymun gözünü açtı deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Maymun Gözünü Açtı Deyiminin Anlamı:

Artık uyanık davranmak gerektiği, her şeyin farkında olunduğu anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Her şeyin farkında olmak, dikkatli olmak anlamlarında da kullanılmaktadır.

Maymun Gözünü Açtı Deyiminin Hikayesi:

Bir esnaf dükkanında maymun beslemektedir. Bu maymun çok taklitçi bir hayvandır. Sürekli taklitler yapmaktadır. Bir gün adamın dükkandan dışarı çıkması gerekir. Maymunu bekçi bırakarak dışarı çıkar. Maymun taklitçi olduğu için geleni korkutması gerekir. Fakat bir süre sonra hırsızlar gelir ve dükkanı boş buldukları için içeri dalarlar.

Hırsızın biri maymunun karşısına geçer. Ardından esnemeye başlar. O esneyince maymun da esner. Sonra maymun da uyuya kalır. Dükkan soyulur. Dükkan sahibi gelir ve maymunu fırçalar. Bir sonraki olayda hırsızlara karşı uyumadan bekleyen ve pışık yapan maymun hırsızları engeller. Hırsız eli boş dönünce arkadaşına maymun gözünü açmış, der. O gün bugündür bu deyim dilimizde kullanılmaktadır.

Maymun Gözünü Açtı Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz