Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Matbaa Osmanlı Devletine Ne Zaman Geldi?

Bu yazımızda matbaa Osmanlı devletine ne zaman geldi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Matbaanın Doğuşu ve yayılışı ve ardından Osmanlı Devleti’ne girişi yüzyıllar sürmüştür. Osmanlı Devleti’nde yazma eserlerin değeri, yazma eserlerin ortaya çıkmasında emek verenlerin mesleklerine olan saygı ve bağlılık, mesleklerini icra edenlerin işsiz kalması gibi nedenlerle matbaa gecikmiştir.

 

Osmanlı Devleti’nde ilk matbaa çalışmaları David ve Samuel kardeşler sayesinde 1493 yılında yapılmıştır. O dönemki eserler bunu göstermektedir.

Osmanlı Devleti’nde matbaanın asıl kurucusu 17. yüzyılda doğan ve 17. ve 18. yüzyılda yaşayan İbrahim Müteferrika’dır. O’nun sayesinde matbaa Osmanlı Devleti’nde gelişmiş ve yaygınlaşmıştır.

Matbaanın Osmanlı Devleti’nde icra edilmesiyle birlikte ilk olarak bilimsel kitaplar basılmıştır. Eserlerin çoğaltılması ve merkezi şehir kütüphanelerine gönderilmesi sağlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Işıl dedi ki:

    Matbaa Osmanlı Devletine bir çok yenilik getiren icatlardan birisidir. Matbaa Osmanlı’ya ne zaman geldi diye araştırırken bu yazıda aynı zamanda matbaa ile ilgili bilgiler de buldum çok güzel bir yazı.

Yorum Yaz