Marmara Bölgesi’nin Coğrafi Özellikleri Turizm Faaliyetlerini Nasıl Etkilemiştir?

Bu yazımızda Marmara Bölgesi’nin coğrafi özellikleri turizm faaliyetlerini nasıl etkilemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin kuzeybatısında bulunur. Yüz ölçümü küçük olan bölgelerden biridir. Bu nedenle nüfus yoğunluğu fazladır. Bölgede Akdeniz, Karadeniz ve Karasal İklim bir arada görülür. Ülke genelinde dört mevsim görülmesi burada da etkilidir.

 

 

İklim çeşitliliği coğrafik özellikleri de çeşitlendirmiştir. Yaz ve kış turizmi olarak iki ayrı turizm zamanı bulunan bölgede, çok sayıda turistik dağ, göl, dere, baraj, kanyon, vadi, şelale bulunmaktadır. Bölgedeki su kaynakları ve su yatakları dünyanın en kaliteli sularının çıktığı yerlerdir.

Bursa – Uludağ, kış turizminde kışları yoğun kar yağışının yaşanmasıyla sebebiyle oldukça etkilidir. Bolu – Aladağ da aynı şekildedir. Sakarya – Sapanca Gölü etrafı ve endemik türler barındırması nedeniyle oldukça önemlidir. Manyas – Kuş Cenneti, göçmen kuşların durakları ve birçok kuşun yaşam alanı olarak turizmde çok etkilidir.

Marmara Denizi’nin güneyinde insanların denize girmek için turist olarak gelmesi, yeraltı su kaynaklarının tedavi amaçlı kaplıca olarak kullanılma da turizmde etkilidir. Deniz turizmi kaplıca turizmi ile birliktedir.

İstanbul gibi binlerce yıllık bir şehrin, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve yedi tepe üzerinde kurulu olması da turizm açısından önemli bir şehir olmasını sağlamıştır. İstanbul bir yarımada üzerine kuruludur. Bu yarım adada yedi tep bulunur. Her tepe deniz havasını yakında tadar. Tarihi ve turistik olarak İstanbul’un coğrafyası da turizmde etkilidir.

Marmara Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Turizm Faaliyetlerini Nasıl Etkilemiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.