Marmara Bölgesindeki Akarsular Ve Platolar İsimleri Özellikleri

c16

Bu yazımızda Marmara Bölgesi’ndeki akarsular ve platolar isimleri özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin kuzeybatısında bulunur. Altıncı büyük bölgedir. Nüfus yoğunluğu bakımından oldukça yoğundur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında geçiş bölgesidir.

Bölgede Marmara Denizi bir iç deniz olarak bulunur. Ayrıca bölgenin Karadeniz ve Ege Denizi’ne kıyıları bulunmaktadır. Karadeniz, Akdeniz ve Karasal iklimin farklı farklı kısımlarda hakim olduğu bölgede yükselti oldukça azdır.

Yükseltinin az olması şehirleşmeyi, sanayileşmeyi beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte ulaşım, turizm de oldukça gelişmiştir. Çünkü yükselti çok az ve tarihi doku oldukça yoğundur. Marmara Bölgesi’nde birçok ova, plato, vadi, akarsu, göl, şelale ve su kaynakları bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’ndeki akarsular Karadeniz, Ege ve Marmara Denizi’ne dökülmektedir. Yükselti az olduğu için akarsuların debisi diğer bölgelere göre düşüktür. Özellikle Güney Marmara’da oldukça fazla akarsu bulunmaktadır. Kuzey Marmara ise şehirleşmenin en yoğun olduğu şehirlere sahiptir.

Marmara Bölgesi’nin akarsu ve platolarının isimleri ve özellikleri şu şekildedir:

Susurluk, Biga, Gönen ve Kocabaş Çayları bulunmaktadır. Bu çayların dördü de Marmara Denizi’ne dökülmektedir. Bölgede su ihtiyacının karşılandığı çaylardandır.

Kara Menderes, Meriç ve Ergene ırmakları Ege Denizi’ne dökülmekte ve Güney Marmara’da bulunmaktadır. Sakarya Irmağı ise Karadeniz’e dökülmektedir. Irmağın kaynağı muhteşem görüntüsüyle gizemini korumaktadır.

Marmara Bölgesi yükseltinin az olduğu yer olarak platolara da sahiptir. Adapazarı, Balıkesir, Bursa şehir platolarıdır. Ergene, Yenişehir, Karacabey, İnegöl, İznik ise yerel platolardır. Yeşillik, galeri ormanları, makiler platolarda yer almaktadır.

Marmara Bölgesi’ndeki Akarsular Ve Platolar İsimleri Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.