Marmara Bölgesi Geleneksel Mimarisi, Şenlik Veya Festivalleri, Geleneksel

c16

Bu yazımızda Marmara Bölgesi geleneksel mimarisi, şenlik veya festivalleri, geleneksel kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biri olarak kuzeybatıda yer almaktadır. Yükseltinin az olduğu bölge en yoğun nüfus oranına sahiptir. Marmara Bölgesi’nde ülke genelinde görülen üç iklim de görülmektedir. Karadeniz ve Karasal iklim kuzeyde, Akdeniz iklimi ise güneyde etkindir.

Yükseltinin az olması ve iklim çeşitliliğinin görülmesi bölgenin kültürel dokusuyla birlikte mimarisini ve sanat anlayışını da etkilemiştir. Marmara evler genelde iki katlı ahşap, taş ya da betonarmedir. İçten merdivenli ve balkonludur. Bölgenin modern ve gelişmiş şehirlerinde modern mimariye rastlanmaktadır. Bu şehirlerde evler, apartman olarak belirmekte ve oteller, plazalar yer almaktadır.

Marmara Bölgesi’nde iklim çeşitliliği sayesinde birçok şenlik, festival, fuar, kültür etkinliği yapılmaktadır. Bunda dışarıdan göç alan bir bölge olması da etkili olmaktadır. Zeytin festivalleri, kanatlı hayvanlar festivalleri yapılmaktadır. Bölgede çok sayıda diğer bölgelerden insan yaşadığı için diğer bölgelerin festivalleri de yıl içinde bu bölgede yapılmaktadır.

Ticari, ekonomik, siyasi formlar, kitap fuarları, yapı fuarları, kültür sanat fuarları bölgede sıkça yapılan kültür etkinliklerini oluşturmaktadır.

Geleneksel düğünlerin çeşitlendiği ve modern şehirlerde neredeyse hiç yapılmadığı görülmektedir. El sanatları olarak halıcılık, dokumacılık, iplikçilik, kürkçülük, oymacılık ve kuyumculuk yapılmaktadır.

Marmara Bölge’si ülke genelinde nüfusun yoğun olduğu ve her bölgeden insanların yaşadığı bir yerdir. Bu nedenle bir kozmopolitlik oluşturmaktadır.

Marmara Bölgesi Geleneksel Mimarisi, Şenlik Veya Festivalleri, Geleneksel Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.