Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Mantarların Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda mantarların özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Canlılar, bitkiler, hayvanlar, protistalar ve mantarlar alemi olarak ayrılmaktadır. Mantarlar başlı başına bir alemdir. Mantarların farklı özellikleri ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Canlılık faaliyetleri açısından da diğer canlılardan belirgin olarak ayrılmaktadır.

Mantarlar doğada çok farklı yapı ve türde bulunabilirler. Zehirli mantarlar olduğu gibi canlılar tarafından tüketilen ve besin değeri olan canlılar da bulunmaktadır. Mantarların özellikleri spesifik olarak yaşadıkları bölge özelliklerine göre değişim gösterebilir. bu türler arasındaki farklılıklardır.

Mantarların özellikleri şu şekildedir:

*Mantarların kök, gövde ve yaprak gibi üyeleri bulunmamaktadır.

*Mantarlar sporla çoğalırlar.

*Fotosentez yapmazlar ve hetetrof beslenirler.

*Mantarların hücre çeperleri bulunmaktadır.

*Mantarların hücreleri çok çekirdeklidir.

*Mantarlar nemli ortamlarda yetişirler.

*Mantarlar doğada madde döngüsünde yer alırlar.

*Hareketsiz olmaları ve çeper taşımaları yönüyle bitkiye benzeyen yönleri bulunmaktadır.

*Hetetrof olmaları yönüyle hayvanlara benzeyen yanları olmaktadır.

*Sporla çoğaldıkları için kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.

Maya mantarlar, şapkalı mantarlar, küf mantarları ve hastalık yapıcı mantarlar olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Mantarların özellikleri yaşadıkları coğrafyaya göre de değişir. Belli yükseltide beli mantarlar yetişmektedir. Bu da zehirli ve zehirsiz ayrımı yapmak bakımından şekil ve yükselti etkisiyle oldukça kolay olmaktadır. Mantarların diğer canlılar tarafından tüketildiği de bilinmektedir. Kültür mantarları özel olarak yetiştirilen mantarlardır. Doğada o şekilde hazır bulunmazlar.

Mantarların Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

  2. havanur dedi ki:

    Mantarların hücrelerinin etrafında belirli bir hücre çeperinin olması, sporla çoğalmaları ve genellikle hareketsiz oluşları nedeniyle bitkilere benzer canlılardır. Ülkemizde doğal olarak yetişir, bazı türleri zehirlidir.

Yorum Yaz