Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Malazgirt Meydan Savaşının Türk Tarihi Açısından Sonuçları Neler Olmuştur?

Bu yazımızda Malazgirt Meydan Savaşının Türk tarihi açısından sonuçları neler olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Malazgirt Meydan Savaşı, tarihin en önemli savaşlarından biri olarak Büyük Selçuklu hükümdarı ve komutanı Alparslan’ın elli bin kişilik ordusuyla Romen Diyojen’in iki yüz elli bin kişilik ordusuna karşı üstün gelmesi zaferiyle meydana gelmiştir. Alparslan’ın bu zaferi Türk tarihi açısından bir çığır açmıştır.

1071 yılında gerçekleşen meydan muharebesinin zaferle neticelenmesinin ardından Anadolu Türk yurdu haline gelmiştir. Anadolu’nun Türk yurdu haline gelmesi, tarihin bütün seyrini değiştirmiştir. Bin yıllık bir vatan olma yolunda Anadolu coğrafyası İslami kültür etkisiyle yeniden imar ve iskan edilmiştir. Böylece Malazgirt bir anahtar olarak en önemli zaferlerden biri olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. lale dedi ki:

    Malazgirt Meydan Savaşının Türk tarihi açısından sonuçları şunlardır; Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı. Türkler fazla bir direnişle karşılaşmadan Marmara kıyılarına kadar ilerlediler. Bugünkü Türkiye’nin temelleri atıldı.

    1. MEHMET DOĞAN dedi ki:

      hadi ordan…! TÜRKLER ZATEN ANADOLUDAYDI..ALPARSLANA KATILAN PEÇENEKLERİ ALLAH MI GÖNDERDİ.1071 İSLAMIN ANADOLUYA GİRİŞİDİR,TÜRKLERİN DEĞİL..

Yorum Yaz