Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Mai ve Siyah Özeti ve Kahramanları Kısa

Mai ve Siyah kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Mai ve Siyah özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Mai ve Siyah Kitap Özeti ve Kahramanları

İstanbul’un güzel günlerinden birinde mavili bir gecede edebiyat sahasında şaheserler yazmaya ve neşretmeye söz vermiş bir genç olarak Ahmet Cemil, mülkiyeyi bitirmek üzere olduğu yıllarda babasını kaybeder. Ailesini geçindirmek zorunda olarak farklı işleri bir arada yapmaya başlar.

Ahmet Cemil, gündüzleri macera romanları çevirip yayınevlerine satarken geceleri de özel ders vererek ailesini geçindirmeye başlar. Binbir zorluk içinde acı kayıplar yaşamaya başladıkları sıralarda edebiyat aşkı yine onu bırakmaz. Bir cemiyette yazdığı şiirleri okur. Cemiyettekiler şiirlerine eleştiriler yazarlar ve yerden yere vururlar.

Ahmet Cemil’in kız kardeşi, kocası tarafından eziyete uğramaktadır. Eniştesinin dövdüğü kız kardeşi için elinden geleni yapan ama buna mani olamayan Ahmet Cemil, gebe olan kız kardeşinin darp yüzünden çocuğunu düşürüp ve kendisinin de ölmesiyle yıkılır. Mavi geceler, karanlık, puslu günlere dönmeye başlar.

Babasının ve kız kardeşinin kaybıyla yıkılan Ahmet Cemil, edebiyat alanında da istediğine ulaşamayınca Yemen’in bir kazasından kaymakamlık alarak İstanbul’dan uzaklaşır. İstanbul’un pırıltılı yıldızlı gecelerinde kurduğu saf ve ham hayaller, karanlık ve puslu bir gecede suya düşer.

Ahmet Cemil, annesiyle birlikte İstanbul’dan uzaklaşır ve Yemen’de göreve başlar. Hayallerinden arda kalan yaşadığı kayıplar ve İstanbul’dan uzak oluşu ve edebiyatta hayallerine kavuşamayışı kaderin cilvesi olarak yaşanmıştır.

Kahramanlar:

Ahmet Cemil: Genç mülkiye mezunu ve edebiyat aşığı bir gençtir.

Kız kardeşi İkbal: Kocasından şiddet gören bir kadındır.

Raci: Enişte olarak ahlaksız ve kötü bir insandır.

Hüseyin Nazmi: Edebiyat alanında namlı biridir.

Mai ve Siyah Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ebrar dedi ki:

    Türkçe ödevi için Mai ve Siyah kitap özeti çıkarmam gerekiyordu. Bu yazınızdan fazlasıyla faydalandım gerçekten çok işime yaradı öğretmenim de bu özeti çok beğendi.

Yorum Yaz