Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Maddi ve Manevi Temizlik Nedir?

Aşağıda maddi ve manevi temizlik nedir kısaca olarak ele alacağız.

Temizlik insanlık için bir ihtiyaçtır. Temiz bir çevrede yaşamak insan haklarındandır. Bu nedenle çevrenin temizliği devlet güvencesinde bulunmaktadır. Toplumumuzda ve her dünya medeniyetinde temizlik maddi ve manevi olarak ele alınmaktadır.

Temizliğin maddi olarak gerçekleşmesi kişisel temizlik ve çevresel temizlik olarak meydana gelmektedir. Kişisel temizlik kişinin kendisi ile ilgili olan temizliktir. Saç, tırnak, el, ayak, yüz, kulak, göz temizliği bütün olarak bu maddi temizlik kapsamına girmektedir.

İnsanların duş alması, temiz kıyafetler giymesi, güzel kokular sürünmesi maddi temizlik kapsamındadır. Çevresel temizlik ise çevre temizliğidir. İnsanların yaşadığı yerden dışarıya doğru mekan ve doğal çevre temizliği olarak gerçekleşmektedir.

Çevresel temizlik, insan hayatı ve diğer canlı hayatı için çok gereklidir. Doğal denge ve döngülerin korunması ve çevre sorunlarının azaltılması için gereklidir.

Manevi temizlik ise insanların din ve vicdan sorumluluğu dahilinde olarak hataların ve yanlışlarından vaz geçmesi, tamamen iyiliğe, iyi olana, adalete, adil olana, yardımlaşmaya, paylaşmaya ve dayanışma halinde olmaya yönelmeleri anlamına gelmektedir.

Manevi temizlik bizim toplumumuzda tövbe etmek anlamına gelmektedir. Tövbe etmek yapılan yanlışlardan dönmek, hatalardan vaz geçmek anlamına gelmektedir. İnsanların iyilik için çalışmaları ve adalet için mücadele etmeleri manevi bir temizlik oluşturmaktadır. İbadetlerin ve sorumlulukların yerine getirilmesi de ahlaki olarak manevi temizliktir.

Maddi ve Manevi Temizlik Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğra dedi ki:

    Maddi temizliği az çok tahmin edebiliyordum okuduğum kadarıyla benim de bildiğim gibiymiş. Kendimizi temiz tutmamız çevremizi temiz tutmamız şeklinde. Ama manevi temizliği şu anda öğreniyorum bu da bence çok önemli bir şey.

Yorum Yaz