Maddenin Ortak Ve Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

p19

Bu yazımızda maddenin ortak ve ayırt edici özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kimya disiplinin ilgi alanı olan maddelerin dünyasında çeşitli tasnifler yapılmaktadır. Bu sınıflandırmalar maddelerin birçok özelliğinden kaynaklanarak dallanmaktadır. Temelde ve genelde maddeler ortak özellik ve ayırt edici özellik olarak ayrılmaktadır.

Ortak özellik, evrende bütün maddelerde gözlemlenen, maddenin madde olmasını sağlayan özelliklerdir.

Ayırt edici özellik ise, sadece ilgilenilen maddeye özgü özelliklerin bulunması durumudur.

Maddelerin ortak özellikleri, kütle, hacim, eylemsizlik ve tanecikli yapıdır. Maddenin kütlesi, üzerinde uygulanan kuvvetin ivmesiyle oranıdır. Her maddenin kütlesi vardır. Kütle uzayda maddenin yapısında bir eksilme olmadıkça değişmez. Ağırlık ise kütlenin yerçekimine maruz kalması sonucunda ortaya çıkar. Kütlenin bulunduğu ortamın yerçekimine göre değişir.

Maddenin hacmi, maddenin uzayda kapladığı alandır. Hacimsiz bir madde düşünülemez. Eylemsizlik ise bir maddelerin doğa kanunlarına göre bulunduğu konumu korumak istemesidir. Tanecikli yapı, her maddenin atomlardan oluştuğunu ortaya koyan bir özelliktir.

Maddelerin ayırt edici özellikleri, özkütle, erime ve kaynama noktası, genleşme ve esnekliktir. Özkütle maddenin kütlesinin hacmine olan oranıdır. Bir maddenin cinsine bağlı olarak değişir. Bütün ayırt edici özellikler maddenin cinsine bağlıdır. Her madde farklı sıcaklıkta erir veya kaynar. Genleşme ve esneklik de bu şekilde maddeye özgüdür. Her maddenin esneklik katsayısı ve genleşme katsayısı farklı farklıdır. Bu nedenle maddeler kolaylıkla birbirinden ayırt edilebilir.

Maddenin Ortak Ve Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.