Maddenin Duyu Organları İle Ayırt Edilebilen Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda maddenin duyu organları ile ayırt edilebilen özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar hayatları boyunca maddelerle etkileşim halindedir. Kimya bilim dalı olarak bu olguyu araştıran ve ortaya koyan bir bilimdir. İnsanların maddeyle yakın temas halinde bulunması en çok temel ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen bir şeydir.

Barınma, korunma ve beslenme ihtiyaçları insanlık tarihi boyunca insanların çevresindeki maddelerle yakından ilgilenmesini sağlamıştır. Beş duyu organlarının bu etkileşimin temelinde olduğu aşikardır. Bir maddenin kokusu, rengi, tadı, şekli, sıcaklığı, yumuşaklığı, pürüzsüzlüğü beş duyu organıyla doğrudan anlaşılabilecek özelliklerdir.

İnsanların duyu organları somut nesnelerin anlaşılmasında ve ayırt edilmesinde birinci dereceden deneysel araç olarak bilinir. Göz görme yetisiyle bir maddenin renginden ve şeklinden maddenin ayırt edilmesini sağlar.

Kulak duyu organı olarak bir maddenin meydana getirdiği titreşim hareketlerinden çıkardığı sesten görmeyerek de maddenin ayırt edilmesini sağlar. Burun bir maddenin kokusundan ayırt edilmesini sağlar. Dil, bir maddenin tadından ayırt edilmesini sağlar. Deri veya elle dokunma, bir maddenin pürüzsüzlük, kayganlık, yumuşaklık özelliklerinin ayırt edilmesini sağlar.

Duyu organları birbirini tamamlayıcı duyular oluşturur. Bu nedenle birinin eksikliğiyle biri daha fazla gelişebilir veya körelebilir. Mesela, körlerin işitme duyuları daha gelişmiştir.

Bu nedenlerle beş duyu organına sahip olmak insanın doğayla olan etkileşiminde maddeleri ayırt etmesini sağlayan özellikler olarak insana verilmiştir.

Maddenin Duyu Organları İle Ayırt Edilebilen Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.