Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşürmediği leb demeden leblebiyi anlamak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Deyiminin Anlamı:

Bir şeyin tamamını anlatmadan ya da bir kısmını anlattıktan sonra tamamının anlaşılması, bir konunun en kısa yolda akla gelmesi anlamlarına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Deyiminin Hikayesi:

Medresenin birinde haşere bir çocuk varmış. Bununla beraber çok zekiymiş. Hocasının her dediğini yapar ve bazı konuşmalarını tamamlamadan atılırmış. Hemen her şeyi anlar ve hocanın örnek vererek açıklamasına mahal bırakmazmış. Bu durum diğer arkadaşları için çok kötü olmaya ve hocası bir şey anlatamamaya başlamış.

Bir gün hocası leb deyince talebesi leblebi mi hocam demiş. Hocası da yanıldın evladım ilk önce lafın sonunu bekle ondan sonra cevap ver, demiş. Bu durumu anlayan öğrenci artık leb demeden leblebiyi anlayacak vaziyete gerçekten gelmiş. Hemen anladığını düşünmeden yorumlamadan konuşmaz olmuş ve öğrenmeleri için arkadaşlarına da fırsat vermiş. O gün bugündür bu deyim dilimizde kullanılmaya başlamıştır.

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz