Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Kuyucaklı Yusuf Özeti ve Kahramanları Kısa

Kuyucaklı Yusuf kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kuyucaklı Yusuf özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti ve Kahramanları

Kuyucak ilçesini haydutlar basmasıyla Yusuf’un anne ve babası öldürülür. Küçük yaşlarda kimsesiz kalan Yusuf, kaymakam tarafından evlatlık alınır. Kaymakam Yusuf’a çok iyi bakar, evine alır. Yusuf, Kuyucak’ta doğduğundan ismi Kuyucaklı Yusuf olarak bilinir.

Yusuf, zeki bir çocuktur. Okul hayatına başlar. Kaymakamın kızı Muazzez ile birlikte okula devam ederler. Birbirleriyle çok iyi arkadaşlık kurarlar. Çok şey paylaşırlar ve birlikte büyürler. Kaymakam’ın karısı Şahende Hanım, Yusuf’a küçüklüğünden beri üvey annelik yapmıştır. Yusuf, ona güvenmez, Muazzez’i dahi ondan korumaya çalışır. Nitekim kadın kötü niyetli biridir.

Bir gün Yusuf ve Muazzez bir köy düğününe gider. Orada Şakir isimli biri Muazzez’e asılır. Yusuf, Muazzez’i korumak için Şakir’i döver. Şakir, içerler. O güne kadar her istediği elde etmiştir. Muazzez’i elde etmek için plan yapar.

Kaymakamı kumar masasına çeker, borçlandırır. Karşılığında kızını ister. Kaymakam çaresiz kalır. Yusuf, devreye girer. Bakkaldan borç alır. Kaymakamın borcunu öder. Bu sefer de bakkal Muazzez’e göz koyar. Şakir, bir kaza süsüyle bakkalı öldürür. Muazzez’i elde etmek derdindedir.

Muazzez, Yusuf’a açılır. Yusuf hayallerine kavuşur. Şahende Hanım’a rağmen kaçıp evlenirler. Kaymakam onlara bakar. Kaymakam bir gün öldüğünde kendilerini kötü hissederler ve Şahende Hanım ile Şakir’in kötü emelleri devreye girer.

Yeni kaymakamı parmaklarında oynatırlar. Yusuf’u başka diyarlara göreve gönderirler. Muazzez’i kötü yola sürüklerler. Yusuf görevden geldiğinden bu durumlara şahit olur. Şahende Hanım’ı, Şakir vurur öldürür. Muazzez’i de yaralar ve alıp gider. Yolda Muazzez ölür. Kuyucaklı Yusuf, onu gömerek ortadan kaybolur.

Kahramanlar:

Yusuf: Kuyucaklı, evlatlık ve kimsesizdir.

Kaymakam: Babacan ama kötü alışkanlıkları olan biridir.

Şahende Hanım: Kaymakamın karısıdır.

Muazzez: Kaymakamın kızıdır.

Şakir: Zengin, şımarık bir gençtir.

Kuyucaklı Yusuf Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bilinmeyen dedi ki:

  İşime yarada tşk

 2. ali sinan dedi ki:

  işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

 3. sema dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, kuyucaklı yusuf özetikısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 4. burçin dedi ki:

  çok güzel olmuş elinize sağlık. işime gerçekten yaradı.

  1. Sabahattin Ali dedi ki:

   Eyvallah kardeşim ağzına sağlık

 5. burçin dedi ki:

  çok güzel olmuş elinize sağlık . işime çok yaradı

 6. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim çok yardımcı oldu??

 7. İkra dedi ki:

  Kuyucaklı Yusuf konusu bu kitap özeti başlığı altında çok güzel ifade edilmiş. Bence bu yazı ben başta olmak üzere bir çok arkadaşımın ödevinde yardımcı olabilecek bir yazı.

Yorum Yaz