Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti ve Kahramanları Kısa

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kitap Özeti ve Kahramanları

1910 yılında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyanın yakınında geçeceği haberi, şehirde takım yıldızının dünyaya çarpacağı şeklinde kenar mahallelerde yorumlanmaktadır. O mahallelerin birinde oturan kültürlü ve bilimsel birikimi olan İrfan Galip, haberin ilk duyulduğu sırada mahalledeki curcunayı izlerken peçeli bir kadın görür. Çok bilgili biri olduğunu hayal eder ve peşine düşer.

Peçeli kadının arkasından giden İrfan, uzun bir uğraş sonucunda onunla konuşma fırsatı bulur. Acemice bir konuşma yaptıktan sonra kadın tarafından terslenir. Kadınlara düşman olan İrfan, konferanslarında bilimsel derinliğin yanında kadınların bu halinden ve bilimsel yorumlamaları yanlış yaptıktan dem vurmaya başlar.

Kuyruklu yıldızın dünyaya çarparak kıyameti getireceğine dair paylaşımlar yapmaya, yazılar ve makaleler yazmaya başlar. Bilimsel gerçekliklerle kendi doğrularını ve yargılarını birleştirmeye başlar. İnsanları kıyametin kopacağına inandırmaktadır.

Bu sıralarda kendine bir kadın tarafından mektup yazılır. Kadına edebi bir mektupla cevap vererek iletişim kurmaya devam eder. Konferanslarına kaldığı yerden devam ederken rüyalar da anlatmaya başlayarak kıyametin yaklaştığını söyler. Herkes birbirinden helallik alır. Mektuplar gelemeye devam ederken İrfan, kadın hakkında birçok şey öğrenir. Lütfiye ile evlenmeye karar verir.

Mektupların sahibi olan Lütfiye, yüzünü kuyruklu yıldızın çarpacağı güne kadar göstermemek şartıyla bunu kabul eder. Çok bilgili ve kültürlü bir kişidir. İrfan’a ders vermek ister. İrfan’ın ön yargılarını yenmesinde rol oynar. Lütfiye amacına ulaşır ve kadınların öcünü İrfan’dan alır.

Kahramanlar:

İrfan: Bilim alanında bilgili bir kişidir.

Lütfiye: Kültürlü ve birikim sahibi bir kişidir.

Mahalle Halkı: Cahil ve her duyduğuna inanan tiplerden oluşur.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Enise dedi ki:

    Kuyruklu yıldız altında bir izdivaç kitabı isminden dolayı ilgimi çekti. Kitabın bu özetini okudum gerçekten çok güzelmiş bu kitabı mutlaka okuyacağım :)

Yorum Yaz