Kutadgu Bilig Özeti ve Kahramanları Kısa

Kutadgu Bilig kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kutadgu Bilig özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kutadgu Bilig Kitap Özeti ve Kahramanları

Kutadgu Bilig, 11. asırda Yusuf Has Hacip tarafından yazılan bir eserdir. Eserde sayılı kahramanlardan hukuk, adalet, siyaset üzerinde bahsedilmektedir.

Karahanlılar zamanında yazılan eser, Karahanlılar hükümdarı Buğra Han’a sunulmuştur. Eser binlerce beyitten oluşmaktadır. Aruz ölçüsünde yazılmıştır. Saadet, mutluluk veren bilgi anlamına gelen serlevhası, risale mahiyetinde çağında siyaset, adalet, din merkezli hayatın düsturlarını ortaya koymaktadır.

Yusuf Has Hacip tarafından yazılan ve yüzyıllardır, tarihteki yerini koruyan Kutadgu Bilig, 11. asrın en önemli eserlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Aklın, vicdanın, insafın, adaletin ve merhametin değerler eğitimi ve etiği olarak ahlaki boyutta olgusal bir şekilde ele alınmasını anlatarak dönemin insanlarına hikmeti ve ilmi yol gösterici ve aydınlatıcı olarak aktarmıştır. Akıl, Allah, hayat, devlet, siyaset, adalet gibi konularda geleneksel ve din merkezli nasihatler beyitler olarak kelamı kibar şeklinde söylenmiştir.

Yusuf Has Hacip, dünyanın gelip geçiciliğinden bahsederken dünyayı gölgeye benzetmiştir. Gölgelik alanda oyalanmaktan ve dünyanın insanın elinde kaçıp giden bir şey olmasında ayrıca kovaladıkça da kaçan bir şey olduğundan bahseder.

Yazar eserinde, insanlığın ve merhametin tek çıkar yol olduğundan ve insanlığa insanlıkla muamele edilmesi gerektiğinden bahsederek dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın insanları hoş görmenin ve hor görmemenin esaslarından bahsetmektedir.

Kahramanlar:

Küntogdı: Adaletle hükmeden hükümdarı temsil eder.

Aytoldı: Vezir olarak mutluluğu temsil eder.

Ögdülmiş: Vezir olarak aklı temsil eder.

Odgurmış: Kanaati temsil eder.

Kutadgu Bilig Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

  1. Kutadgu Bilig nedir özet eşliğinde bu yaızda çok güzel ifade etmişsiniz. Bu kadar önemli bir eseri dikkate alarak ciddiyetle incelemeniz çok güzel olmuş. Teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.