Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Kuruluş ve Yükselme Dönemlerinde, Yeniçerilerin Osmanlı Devleti’ne Kazanımları Nelerdir?

Aşağıda Kuruluş ve Yükselme dönemlerinde, yeniçerilerin Osmanlı Devleti’ne kazanımları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde düzenli ordu kurulmuştur. Düzenli ordunun kurulmasının ardında Osmanlı Devleti’nin topraklarında da genişlemeler olmaya başlamıştır. Rumeli kıyılarına geçiş de düzenli ordunun varlığı sayesinde olmuştur.

Kuruluş döneminde Bursan’nın fethi, Edirne’nin fethi, Sırpsındığı ve Ankara Savaşları yeniçerilerin kazanımları arasında yer almaktadır. Yükselme döneminde ise yeniçerilerin kazanımları arasında en başta İstanbul’un fethi gelmektedir. Arından Yavuz dönemi savaşları olan Çaldıran, Turnadağ, Mercidabık ve Ridaniye savaşları ve sonuçlarında Mısır’ın fethi, toprakların genişlemesi hilafetin Osmanlı’ya geçmesi gibi kazanımların yaşanması söz konusu olmuştur. Kanuni döneminde ise on üç sefer yapılarak toprakların genişliği en yüksek seviyeye çıkmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. danla bilic dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Kuruluş ve Yükselme Dönemlerinde, Yeniçerilerin Osmanlı Devleti’ne Kazanımları Nelerdir? mükemmel olmuş, bu arada Şırnak güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

Yorum Yaz