Kurbağalar Neden Başkalaşım Geçirir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Kurbağalar Neden Başkalaşım Geçirir?

Aşağıda kurbağalar neden başkalaşım geçirir kısaca olarak ele alacağız.

Başkalaşım, canlılar için bir genetik halden kalıcı olarak başka bir genetik hale geçmek demektir. Birçok canlı başkalaşım yaşar. Kurbağalar ve kelebekler başkalaşım geçerin canlılardır. Başkalaşım geçirmenin bazı biyolojik nedenleri bulunmaktadır. Başkalaşım geçirmenin hücresel boyutta bazı nedenleri bulunmaktadır. Bunlar temel canlılık ihtiyaçlarından meydana gelmektedir.

Kurbağaların başkalaşım geçirmesinin nedeni yumurtada embriyo döneminde yeterli besin bulunmaması nedeniyle açıklanmaktadır. Bu nedenle kurbağalar genetik farklılıklara sahip olarak dünyaya gelirler. Kuyruklu olmalarının nedeni budur. Zamanla kuyruk düşer ve kurbağalar gelişkin dönemdeki hallerini almaya başlar.Genetik farklılıkların yaşanması nesiller boyu devam eder. Çünkü kalıtımsal özellikler nesilden nesle aktarılmaktadır. Bu nedenle kurbağalarda başkalaşım her nesilde olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hamza dedi ki:

    Kurbağaların başkalaşım geçirdiklerini duyduğumda çok şaşırmıştım. Ama nedenini bilmiyordum nedeni de ilginçmiş. Yumurtada embriyo döneminde yeterli besin bulunmaması başkalaşımın ana nedeni.

Yorum Yaz