Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Kuranı Kerim Ne Zaman Ve Nasıl Kitap Haline Getirilmiştir?

Bu yazımızda Kuranı Kerim ne zaman ve nasıl kitap haline getirilmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim, Allah’ın kelamıdır. Peygamber (a.s.)’a vahyedilmiştir. Kuranı Kerim nüzul süresi yirmi üç senedir. Parça parça indirilmiştir. Bir kısmı Mekke’de bir kısmı da Medine’de indirilmiştir. Kuranı Kerim surelerden, sureler ayetlerden oluşmaktadır. Her sure farklı sayıda ayetler içermektedir. Kuranı Kerim, İslam’ın temel kaynağıdır. İndirildiği günden beri hiç bozulmamış ve kıyamete kadar da korunarak varlığını sürdürecektir.

Kuranı Kerim, Peygamber (a.s.)’ın vefatından sonra Ebubekir (r.a.) halifeliği yıllarında kaybolması ya da zarar görmesi endişesiyle ve taşınmasının zor olması, intinsah edilmesinin zor olması, fetihlerin artması nedeniyle kitap haline getirilmiştir. Böylece İslam’ın yayılması ve yaşanması hızlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Muhammet dedi ki:

  Yha ben birsey sormak istiyorum bu bilgiyi nereden ediniyorsunuz sanki o ani yasamis gibi konusuyorsunuz kuranin icerisinde nezaman kitap haline getirildigi yazmiyorki nerden biliorsunuz kaynak nedir

 2. İremsu dedi ki:

  Kuranı lerim ne zaman kitap haline getirilmiş lütfen acil cevap!!!!!!!

  1. Anonim dedi ki:

   Burda yazıyo kör müsün ?

 3. Mes63 dedi ki:

  Sebebi öyle değil savaşta hafızların sayısının azalması ve kuranı nilen kişilerin ölmesi üzerine hz.ebubekir kuranın kitap haline gelmesini istemiştir yine de sağalun.

 4. emine dedi ki:

  çok begendim çok güzel açikladınız

 5. emine dedi ki:

  Kuran-ı Kerim; Hz. Ebubekir döneminde bir nüsha da toplanmış, Hz. Osman döneminde kitap olarak çoğaltılmıştır. Bu olay takribi 640 yıllarına denk gelmiştir.

Yorum Yaz