Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Kuranı Kerim Hangi Ayda İndirilmiştir?

s15

Bu yazımızda Kur’an-ı Kerim hangi ayda indirilmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Allah, vaz ettiği dinin anlatılması, anlaşılması ve yayılması için insanlar arasından elçiler seçmiştir. Bu elçiler peygamberlerdir. Peygamberler kendilerine kitap indirilen, sayfa indirilen ve haliyle vahiy gelen kişilerdir. İnsanlar arasından seçilirler yani olağanüstü bir varlık değillerdir.

Peygamberlik vazifesini kitap indirilmeden sadece vahiy irtibatlı yapan peygamberler nebidir. Peygamberlik vazifesini vahiy irtibatlı ve kitap kayıtlı yapan peygamberler ise hem nebi hem de resuldür. Kitaplara ve peygamberlere iman etmek, imanın şartlarındandır.

Dinin daha iyi anlaşılması ve yaşatılması için kitaplar indirilen peygamberler ilk önce kendileri tatbik ederek örnek olmuşlardır. Allah katında vaz edilen son ve tek din İslam dinidir. İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. 23 yıl peygamberlik yapmıştır. Peygamberliği süresince kendisine kitap indirilmiştir. Bu kitap Kur’an-ı Kerim’dir.

Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında inmeye başlamış ve yine Ramazan ayında tamamlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay Ramazan ayıdır. Kadir Gecesi gibi mübarek olduğu Kur’an—Kerim’de bildirilen bir gece inmeye başlamıştır.

Kur’an-ı Kerim vahiydir. Allah kelamıdır. İnsan mahsulü değildir. Kitaplaşma süreci sahabe döneminde olmuştur. Çünkü yazıldığı tabletler oldukça geniş bir yer kaplamakta ve taşıma zorluğu yaşanmaktadır. Bu nedenle sahabe döneminde kitaplaşmış ve çoğaltılmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de 114 sure, 6666 ayet bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim 20’şer sayfalık cüzlerden oluşmakta ve toplamda 30 cüzden meydana gelmektedir.

Kuranı Kerim Hangi Ayda İndirilmiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  teşekkürler, yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  1. sema dedi ki:

   Bilemiyorum siz eğer biliyorsanız yazar misiniz yorumlar kısmına yazınız

 2. Yazmira dedi ki:

  çok yardımcı oldunuz teşekkürler :)

  1. Anonim dedi ki:

   Sana aslında teşekkürler

 3. aysenaz dedi ki:

  Arkadaslar ramazan ayinin kadir hecesinde nur dahinda hira mahrasinda indirilmeye baslamistir

 4. Anonim dedi ki:

  Yaklaşık diyor zaten

 5. Anonim dedi ki:

  Kurani kerim hangi ayda ve hangi günde indirimiftira

  1. Anonim dedi ki:

   Kuranı kerim hangi ayda inmiştir

 6. İlyas yayıkçı dedi ki:

  daha dersini verdiğiniz kuranda kaç ayet olduğunu yanlış yazmışsınız kuran da 6666 ayet yoktur inanmazsanız sayının…

  1. Anonim dedi ki:

   kac ayet var ozaman dangalak

Yorum Yaz