Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Haziran 2021

Kuran-ı Kerim’den, Ramazan Ayı ve Oruç İbadetini Konu Alan Bir Ayet Bularak Defterinize Yazınız.

Bu yazımızda Kuranı Kerim’den Ramazan ayı ve oruç ibadetini konu alan bir ayet bularak defterinize yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim’de ibadetlerle ilgili olarak birçok ayet bulunmaktadır. Oruç farz olan bir ibadettir. Allah’ın emrettiği ibadetlerden biri olarak farz kılınmıştır. Nafile olarak tutulan ve sünnet olan oruçlar da bulunmaktadır. Orucun sıhhi hikmetleri de bulunmaktadır. Oruç, İslam’ın beş şartından biridir. Bir kişinin Müslüman olabilmesi için oruç tutması da gerekir. Ramazan ayında oruç tutmak Müslümanlara farz kılınmıştır.

Kuranı Kerim’de bulunan ve ramazan ayı ile oruç ibadetini konu alan bir ayet şu şekildedir:

(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. – Bakara Suresi – 185

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tülay dedi ki:

    Hafta sonu ödevi için din kültürü dersi öğretmenimiz Kuranı Kerim’den Ramazan ayı ve oruç ibadetini konu alan bir ayet bularak defterinize yazın dedi. Ben Bakara suresinden ayetleri örnek yazdım.

Yorum Yaz