Kültürel Özelliklerimizin Benzerlik Ve Farklılıkların Nedenleri Neler Olabilir?

p13

Bu yazımızda kültürel özelliklerimizin benzerlik ve farklılıkların nedenleri neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar bir arada yaşama ihtiyaçlarından dolayı örgütlenmişlerdir. Örgütlenme güdüsüyle milletler ve zamanla devletler oluşturmuşlardır. Devletlerin oluşmasında etkili olan milli birlik ve beraberlik duygularının güçlü olmasıdır. Milli birlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi ortak miras ile sağlanır.

Ortak miras ise, gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inanış, kültürel farklılıkların zenginliği ile ortaya çıkar. Bunların tamamı kültürü oluşturur. Toplum kültürleri zamanla kuşaktan kuşağa aktarılarak uzun yıllar yaşar. Bunun sonucunda köklü millet ve devlet algıları ortaya çıkar.

Kültürlerin bir toplum düzeninde farklılaşması, kurulan devletlerin sınırlarının büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Çünkü coğrafya, iklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü doğrudan kültüre etki eden sebeplerdir. Bu sebepler insan hayatını şekillendirirken maddi ve manevi destek sağlar. Yani coğrafya, yeryüzü, şekilleri, iklim ve bitki örtüsü insanın ruh yapısında da etki bırakır.

Dağlık alanda yaşayan insanlar, cesaretli olurlar. Deniz kıyısında deniz ufkunu seyreden insanların benlik duyguları kabarır. Soğuk yerde yaşayan insanlar dirayetli ve sabırlı olurlar. Sıcak yerde yaşayan insanlar daha yavaş hareket eder ve rahat yaşarlar.

Bunların etkileri sonucunda kültürel aktarım dokusu da etkilenir. Gelenek ve görenekler, örf ve adetler yöresel olarak ayrılır. Beslenme alışkanlıkları, davranış şekilleri tamamen genetik ve coğrafik etkiler sonucunda tarihi bir şuurla da birleşerek farklılaşır.

Halk oyunlarından, yöresel yemeklere, ticaretten, tarıma bütün dünya görüşleri taban tabana zıt olmasa da irili ufaklı farklılıklar göstererek milli birlik ve beraberlik duygu etrafında toplanır. Bu bir zenginlik oluşturur.

Kültürel Özelliklerimizin Benzerlik Ve Farklılıkların Nedenleri Neler Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.