Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Kulağına Küpe Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen kulağına küpe olmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Kulağına Küpe Olmak Deyiminin Anlamı:

Bir şeyin unutulmaması ve ders olması için insanların daima hatırlaması gerektiğini ortaya koyan bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Kulağına Küpe Olmak Deyiminin Hikayesi:

Bir köyün çobanı her gün her evin hayvanlarını alıp otlatmaya çıkarmış. Dağlara ve yaylalara çıkan çoban gözlerden uzakta hayvanların otlatılmasını sağlarmış. Köylüler o kadar uzaklaşmamasını söylese de dinletemiyorlarmış. Çünkü yüksek ve ıssız yerlerde kurt çok olurmuş ve sürüye zarar verebilirmiş.

Bir gün yine çoban ıssız ve uzak yerlerde sürüyü otlatırken kurt sürüsü ile karşılamış. Kurtlar süreye zarar vermiş. Zarar gören hayvanların sahipleri çobana çok kızmış. Köylüler çobana bu yaşadıkların sana ders olsun, sözlerimiz de kulağına küpe olsun, bir daha asla uzak ve ıssız yerlere gitme demişler. O gün bgündür kulağına küpe olmak deyimi dilimizde yerleşik halde kullanılmaya başlanmıştır. Nasihat dinlemek anlamına gelmektedir.

Kulağına Küpe Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Hiçte güzel değil sözlümde 100 aldım sakasaka güzeldi

 2. MTA dedi ki:

  benim şahsen hoşuma gitti, kulağına küpe olmak anlamı ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

 3. Bonus_Gamer dedi ki:

  Benim bildiğim de şu şekilde:Yavuz Şah İsmail’in topraklarına kadar gider.Orda önüne gelenle santarnç oynar ve herkesi mat eder.Bunu duyan Şah İsmail,Gelsin bir de bizimle oynasın der.Yavuz Tekbil-i kıyafet içindedir, kimse onun sultan olduğunu anlamaz.Askerler Yavuz’u iki kolundan tutarak Şahın yanına götürürler.Yavuz Şahın nasıl oynadığını anlamak için ilk eli bilerek bırakır.İkinci maçta ise Yavuz Şahı yener.Şah elinin tersiyle Yavuza tokat atarak,ula edepsiz!Şah hiç mat edilir mi? der.Yavuz çıkarken bir şiir söyler:

  Sanma şahım\Herkesi sen \sadıkane \Yar olur
  Herkesi sen\dost mu sandın \Belki ol \Ağyar olur
  Sadıkane \belki ol \Alemde \Serdar olur
  Yar olur \Ağyar olur \Serdar olur \Didar olur (\)arasındakileri yukardan aşağı oku

  Bu sözlerden sonra yavuz kulağına o meşhur küpesini takar.kulağına küpe olsun deyiminin kaynağının buradan geldiği düşünülmektedir.

Yorum Yaz