Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Kul Hakkı Yemek Ne Demektir? Sizce Hangi Davranışlar Kul Hakkı Kapsamına Girer?

Bu yazımızda kul hakkı yemek ne demektir sizce hangi davranışlar kul hakkı kapsamına girer kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kul hakkı yemek, insanların hakkına tecavüz etmek demektir. Kul hakkı derken, Müslümanlıkla sınırlandırılan bir şeyden bahsetmek demek değildir. Her insan Allah’ın bir kuludur. Bu nedenle kul hakkı demek, insan hakkı demektir. Müslim, gayrimüslim hakkı yenen kişi kul hakkının yendiği kişidir. Kul hakkı yemek, haramdır. İslam’da en büyük günahlardan ve haramlardan biri olarak sayılmaktadır.

Kul hakkı yemeye birçok davranış girebilir. Bunlar kantin sırasında bekleyen öğrencilerin sıraya uymamaları olabilir. İnsanların birbirlerine kötü sözler söylemesi olabilir. Birbirlerine zarar vermeleri olabilir. Gasp, hırsızlık, adam yaralama, öldürme, zulmetme de kul hakları arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kardelen dedi ki:

    Kul hakkı yemek; bir kimsenin malına canına manevi hislerine taciz etmek demektir. Bence; dedikodu yapmak, iftira atmak, hırsızlık yapmak, boş yere ümit vermek gibi davranışlar kul hakkı kapsamına girer.

Yorum Yaz