Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Küçük Ağa Özeti ve Kahramanları Kısa

Küçük Ağa kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Küçük Ağa özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Küçük Ağa Kitap Özeti ve Kahramanları

Küçük ağa, Tarık Buğra’nın Milli Mücadele yıllarını anlattığı bir eseridir. Çok okunan bir kitap olarak yüz temel eser arasına girmiştir.

Özet:

Savaş yıllarından sonra cepheden köylerine dönen askerler yorgun bir şekilde gazi olarak evlerinin yolunu tutarlar. Akşehir’de bu isimlerden biri de Çolak Salih’tir. Kolunu kaybetmiştir. Köyünde Rumlar da yaşamakta ve arkadaşları bulunmaktadır. Fakat savaş yüzünden Rumlara düşman olunmuştur.

Salih, arkadaşı Niko ile irtibatını kesmez. Kesmediği için de köy halkı tarafından dışlanır. Yalnızlaşır. Rum birlikleriyle birlikte takılmaya başlar. Hükümet, padişah yanlısı olarak köye hoca gönderir. Vaazı nasihat etmesini söyler. Hoca padişah yanlısı olarak vaazlar verir.

Hoca, Osmanlı düşmanı ve işgale karşı çıkan gruplar tarafından hedef olur. Kamuoyu oluşur. Hoca kendini sorgular. Tavır alması gerekir. Köyden uzaklaşır. Hocanın peşine Salih’i takarlar. Salih, Hoca’yı bulur. O’nu ikna eder. Salih ile birlikte Hoca, Kuvayı Milliye’ye katılır.

Hoca köyde Küçük Ağa olarak bilinmeye başlar. Şanı böylece yürür. Çerkez Ethem ile başta müşterek iş yapar. Sonra tavrını beğenmez, O’nu engeller. Bu Ankara Hükümeti’nin dikkatini çeker. Küçük ağa taltif edilir. Milli Mücadele harlanır. Kuvayı Milliye kuvvetlenir. Köyler ve şehirler düşman işgalinden kurtulmaya başlar. Yeni bir devletin temelleri atılır.

Kahramanlar

Salih: Genç yaşlarda Cihan Harbi’nde gazi olan bir gençtir.

Küçük Ağa: Zamanında padişahın gönderdiği bir hocadır.

Doktor Haydar Bey: Doktor olarak Milli Mücadele’ye destek verir.

Niko: Bir Rum gencidir.

Küçük Ağa Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kral şakir dedi ki:

  Ben bunu önceden okumuştum zaten çok mutişim bir kitap

 2. Şemo dedi ki:

  Tşk (thank you) bende bunu okuyup özetinimi yazacam diyodum

 3. Jdjdhhd dedi ki:

  Mukemmel thank you

 4. celal dedi ki:

  Doktor haydar yok özete niye kahramanlara

 5. sema dedi ki:

  Teşekkürler. Küçük ağa roman özeti ve kahramanları kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Gerçekten de bu özet işe yararmı

 6. ALPARSLAN KILINÇ dedi ki:

  ödevden dolayı sadece özetini okudum özeti yazanın da küçük ağa kitap özeti kitabı yazanın da eline sağlık çok işime yaradı Allah razı olsun elime fırsat geçerse kitabın tamamını okuyacağım

 7. Anonim dedi ki:

  Cok güzel cok begendim

 8. Esma dedi ki:

  Bu yazı başlığında küçük ağa kahramanları çok güzel analiz edilmiş çok güzel bir yazı olmuş karakter özelliklerini bulmam gerekiyordu sizin yazınız sayesinde çok kolay bir şekilde buldum.

  1. Yiğitcan And Sketch dedi ki:

   Sen nerde okuyon

Yorum Yaz