Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Kozunu Paylaşmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen kozunu paylaşmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Kozunu Paylaşmak Deyiminin Anlamı:

Gücünü göstermek, ne durumda olduğunu göstermek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Koz güç anlamına gelmekte ya da bir fırsat olarak da kullanılmaktadır. Bu bakımdan elindeki fırsatı değerlendirmek anlamında da kullanılmaktadır.

Kozunu Paylaşmak Deyiminin Hikayesi:

Ceviz olan köylerde halk koz paylaşımı yapar. Cevizleri toplayarak bir yer de biriktirir ve satarak kar yaparlar. Köylüler geniş ceviz bahçeleri içinde koz toplama işinde sürekli olarak kavga ederler. Sıra paylaşmaya be hesap ve kitap işlerine gelince de kavgalar şiddetlenir. Cevizlerin dizili olduğu dallar koz ayrımı olarak toplamada kullanılmaktadır.

Bir gün kozlar ceviz toplamak için kullanılsa bile koz paylaşımı sırasında dövüş içinde kullanıldığı için koz paylaşımı sanki bir dövüş merasimi olarak algılanmıştır. O gün bugündür kozlarını paylaşmak deyimi kavga etmek, dövüşmek anlamlarına gelmektedir. Kozunu paylaşmak deyimi dilimizde sıklıkla kullanılan bir deyim olarak yerleşik hale gelmiştir.

Kozunu Paylaşmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz