Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021

Korkunun Kaynağı Bilgisizliktir İle İlgili Kompozisyon

c20

Bu yazımızda korkunun kaynağı bilgisizliktir ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların temel ihtiyaçları içinde sayılmayan ama en gerekli ihtiyaçlardan biri olan ihtiyaç bilmek ihtiyacıdır. Bilmek, en temel insani gereksinimdir. Bilmek insanı olgunlaştırır. Tecrübe kazandırır ve hatta hayatta kalmasını kolaylaştırır.

İnsanın bilgiye muhtaç yaşaması birçok açıdan faydalıdır. Çünkü öğrenme kabiliyetinin verildiği insanın bunu keşfedip hayatını bu şekilde şekillendirmesi en doğrusudur. Bilmek, erdemdir. Cahillik kötü bir şeydir. Cahillik bilmemek demek değildir. Bilgisini kötüye kullanmak demektir. Yani bilmediğini bilmemek demek olur.

Alim olmak da çok bilmek demek değildir. Bildiğiyle iş gören insan, bilgisini ve aklını kullanan insan demektir. Bilginin insan hayatındaki önemiyle birlikte bilmemek insanda bazı temel manevi hislerin oluşmasına neden olmuştur. Buna en iyi örnek korkmaktır.

Korkunun kaynağının bilgisizlik olduğu gerçeği burada ortaya çıkmaktadır. Başına ne geleceğini bilmeyen insan korkar. Çevresini tanımayan, bilmediği bir yerde kaybolan, zor durumda kalan, yardıma muhtaç duruma düşen insan korkar.

Bilen insanın kendine olan güveni sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırırken, bilgisiz insanın sorunların üstesinden gelmesi zordur. Çünkü bilgisizliğin tetiklediği korku, heyecan ve paniğe sebep olup, sağlıklı düşünmeyi engeller.

Tipik bir örnekle, çöl ortasında kalan biri çöl sıcağıyla nasıl başa çıkacağını bilmiyorsa, korkmaya başlar. Bilen insan ise harekete geçer ve kendinden emin bir şekilde korkup heyecanlanmadan yapmasını gerekeni yapar.

Korkunun Kaynağı Bilgisizliktir İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Davut dedi ki:

    Güzel bir kompozisyon olmuş beğendim teşekkür ederim

    1. aysima dedi ki:

      Evet katılıyorum sana.

Yorum Yaz