Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Komşuların İnsan Hayatındaki Önemi ve Yeri Nedir?

Aşağıda komşuların insan hayatındaki önemi ve yeri nedir kısaca olarak ele alacağız.

Komşuluk en önemli sosyal ilişkilerden biridir. Toplum hayatında komşuluk ilişkileri her zaman yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşmayı yüceltmektedir. Komşuluk ilişkileri insanların birbirlerine ihtiyaç duymalarından ileri gelmektedir.

Kapı komşusu olmak, pencereleri yan yana olmak durumları komşuluk ilişkilerinin gelişmesini sağlar. Komşuların insan hayatındaki önemi daha çok sosyal ihtiyaçlar alanında ortaya çıkmaktadır. Bir insanın yalnız olarak bir topluma adapte olması söz konusu olamaz.

Toplumda birlik ve beraberliğin oluşması, barış ve huzur ortamının sağlanması için komşuluk ilişkilerinin korunması gerekir. Komşuluk ilişkilerinde dar günde yardım etmek, zor günleri paylaşarak aşmak, her işte dayanışma halinde olmak çok önemlidir.

Toplumda birlik ve beraberlik insanların ahlaki, manevi, dini değerlere sahip olmasından ileri gelmektedir. Bu ancak komşuluk ilişkilerinin korunması ile mümkündür. Atalarımız komşu komşunun külüne muhtaçtır, demiştir. Bu söz komşuların her an yardımlaşması anlamına gelmektedir.

Dertlerin, kederlerin, elemlerin aşılmasında birlik ve beraberlik halinde olmak çok önemlidir. Bunu sağlayan da ancak komşuluk ilişkileri olmaktadır. Komşuluk ilişkileri ne kadar gelişmişse toplumun birlik ve bütünlüğü de o kadar sıkı olur.

Özellikle kırsal alanlarda ve köy hayatında komşuluk daha değerlidir. Şehirlerde ise insanlar şehrin hengamesinde kaybolmakta ve sosyal ilişkiler iyice zayıflamaktadır. Komşuluk şehirlerde çok zayıftır.

Komşuların İnsan Hayatındaki Önemi ve Yeri Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. demet dedi ki:

    Komşu hakkı denen bir şey var. Komşu en kötü anımıza da en sevinçli anımıza da çabucak koşan kişi. Bu yüzden değerli ve kıymetli yeri olmalı hayatımızda

Yorum Yaz