Komşularımıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir?

p19

Bu yazımızda komşularımıza karşı sorumluluklarımız nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Müslüman, komşusunun elinden ve dilinden emin olduğu kişi olarak tanımlanır. Yani Müslümanlık komşuluk üzerinden şekillenir. Bu da İslam’ın sosyal dokuya ne kadar önem verdiğini gösterir. İnsani ilişkilerin üst düzeyde tutulması için komşuluk bağları, akrabalık bağları kadar önemli görülmüştür.

Komşuluk sosyal bir insanlık ilişkisi olarak insanların hayatında yer almaktadır. Özellikle artan nüfus ve şehirleşme oranları kapsamında düşünüldüğünde komşular üzerinde sorumlulukların daha da arttığı gözlenmektedir.

Komşunun komşuya olan sorumluluğu iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, varlıkta yoklukta yardımlaşmak, paylaşmak, dayanışmaktadır. Bu maddi ve manevi olarak şekillenir. Komşuluk birlikte olma özelliğinin devam etmesi için geliştirilir. Yani toplumsal birlikteliği korumak için işlenen nakış gibidir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır, diyen atalarımız engin tecrübelerinden yararlanarak bu sözü söylerken aslında insani ilişkilerin en boyutta olması gerektiğini ortaya koymuştur. Kül, yanmış maddelerin atıkları ne kadar değerli olabilir bilinmez fakat o kadar alt seviyeden başlayan bir sorumluluk bilinciyle komşuluk kurulmalıdır.

Ayrıca hadis olarak bilinen, komşusu açken tok yatan bizden değildir, sözü insanların dertleriyle dertlenmek gerektiğini, sorumluluk taşıma açısından oldukça net olarak ortaya koymaktadır. Komşu, hemen yanı başında bulunma durumudur. Bu nedenle ilgisizlik bir hastalık olarak komşuluğu öldürür.

Bu nedenle komşulara karşı sorumluluklarımızda, gürültü çıkarmamak, rahatsızlık vermemek, yük olmamak, saygısız olmamak gibi kavramlar da öne çıkmaktadır. Yardımlaşmanın yanında bir de yük olmamak gerekmektedir. Bu yük olma meselesi, komşulukta rahatsızlık vermemek olarak algılanmalıdır.

Komşularımıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.