Kollarımızı Açarak Yönümüzü Nasıl Buluruz?

Bu yazımızda kollarımızı açarak yönümüzü nasıl buluruz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar tarih boyunca doğayla iç içe yaşamışlardır. Bu da insanların gözlem yeteneklerini geliştirmiştir. Bilim insanları, doğayı gözlemleyerek birçok şeyin bilinebileceğini ispatlamışlardır. Bu nedenle doğa içinde gözlem yapmak kadim bir insani ihtiyaç olarak geleneksel hale gelmiş ve son dönemde teknolojinin gelişmesiyle insandan makineye doğru değişmiştir.

İnsanlar doğada yaptığı gözlemler sonucunda bir takım bulgularla, bilgilerini birleştirip bir sonuca ulaşmıştır. Bu gözlemler yer ve yön bulma, barınma, beslenme, korunma, geçinme ihtiyaçlarının giderilmesi içindir.

Doğada yapılan yer ve yön bulma gözlemleri izcilik ve gözcülük gibi disiplinlerin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Gözünü gökyüzüne çeviren insanlar belli gök cisimlerinin belli zamanlarda belli yerlerde olduklarını anlamışlar ve bu hareketleri takip ederek bir sonuca varmışlardır. Bu sonuçlardan hareket ederek yönlerini bulan insanlar gök cisimlerinin bir devir içinde aynı davranışları sergilemesinden daima aynı yöntemleri kullanmışlardır.

Yön bulma tekniklerinden birisi de kollarımızı açarak yön bulma tekniğidir. Güneşin doğduğu yere doğru sağ kolumuzu açtığımızda sağ kolumuz haliyle doğuyu gösterir. Sol kolumuz ise batıyı gösterir. Yüzümüzün dönük olduğu taraf kuzeyi gösterirken, arkamızın dönük olduğu taraf ise güneyi gösterir. Burada önemli olan Güneş’in doğuş yerini tayin etmek ve sağ tarafta olduğunu unutmamaktır. Böylece yön bulma işlemi hiçbir referans gerektirmeden sağlanır.

Kollarımızı Açarak Yönümüzü Nasıl Buluruz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.