Kitap okumak İle İlgili Deyimler Ve Anlamları

Bu yazımızda Kitap okumak ile ilgili deyimler ve anlamları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kitap okumak, bir ilimle meşgul olmak, bilgiyi hazmetmek, amele dönüştürmek, fikir sahasından hareket sahasına intikal ettirmek, hayatı kitapların etrafında olan bir milletin en vazgeçilmez işleridir. Kitabı hayatının merkezine alan bir millet elbette ki konuşma diline ve kültür hayatına da kitap okumak ile ilgili deyimler yerleştirmiştir.

Kitap okumakla ilgili deyimler, daha çok kitapların dünyasına girip bir ilimle meşgul olan insanlar, eğitim ve öğretim hayatı bulunan kişiler için kullanılmıştır. Toplum kültür yapımımızın dokusunu oluşturan kitaplar, bizi tarihe ve geleceğe bağlayan, öldükten sonra hayatımızın şekillendiren eserlerdir.

Özellikle İslam toplumlarında kitaba olan bağlılık din olarak bir şart teşkil ettiğinden, diğer kitaplara olan hürmette bu bağlamda gelişmiştir. Bu nedenle kitap okumak değerli ve kutsal görülmüştür. Bir ilimle meşgul olana saygı duyulmuştur.

Kitap okumak ile ilgili deyimler şu şekildedir:

Gözden geçirmek: Yüzeysel okumak olarak akla gelen ilk anlamı taşır. Durumu incelemek, değerlendirme yapmak anlamlarını taşır.

“Bu eseri bir defa gözden geçirdiniz mi?”

Dirsek çürütmek: Okumak, eğitim ve öğretim görmek, uzun yıllar bir konu üzerinde çalışmak.

“Yakın tarih hakkında dirsek çürütmüş, iyi bir insandır.”

Eli kalem tutmak: Okuma, yazma bilen, eğitim ve öğretim görmüş, ilim sahibi insanlar için kullanılır.

“Adam eli kalem tutan birisi, böyle bir şey yapmaz.”

Mürekkep yalamış: Okumuş, öğrenmiş, eğitim görmüş, biri ilimle meşgul olmuş kişiler için kullanılır. Silginin olmadığı devirlerde, mürekkep tükürükle silinirmiş diye bir rivayet vardır.

“Mürekkep yalamış birisi olarak, konuya dahil oldu.”

Kitap Okumak İle İlgili Deyimler Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. ödevimi bitirdim kitap okumakla ilgili deyimlerin anlamı kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.