Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Kış Mevsiminin İlk Ayı Hangisidir?

Bu yazımızda kış mevsiminin ilk ayı hangisidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Güneş Sistemi’nin bir gezegeni olarak kendi yörüngesinde günlük ve yıllık hareketler doğrultusunda Güneş etrafında dönmektedir. Güneş’in çekim kuvveti gereğince hareketine devam eden Dünya’da buna bağlı olarak bazı değişiklikler meydana gelmektedir.

 

Dünya’nın yıllık hareketi, Güneş etrafında dönüşüyle sağlanır. Bunun sonucunda oluşanlardan biri de mevsimlerdir. Dünya iki yarım küreden meydana gelmektedir. Bu yarım küreler Kuzey ve Güney Yarım Küreler’dir.

İki yarım kürede mevsimlerin başlama ve bitme ayları farklıdır. Bir yarım kürede yaz yaşanırken, diğer yarım kürede kış yaşanır.

Kuzey Yarım Küre’de kış mevsiminin ilk ayı Aralık ayıdır. Güney Yarım Küre’de kış mevsiminin ilk ayı Haziran’dır.

Dünya’nın temel hareketlerinden kaynaklanan bu farklılık, Dünya’da iklimlerin, hava olaylarının, ısı, sıcaklık ve basınç dengelerinin, denizlerin, okyanusların devridaiminin oluşmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Esma dedi ki:

  ödevim için teşekkürler kışın ilk ayı hangisidir tam da istediğim gibi olmuş. bu aralar okulda en iyi ödevi ben yapıyorum, bu site sağ olsun. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Esma ya katılıyorum

 2. sabire dedi ki:

  kış mevsiminin ilk ayı yaşadığımız yarım küre olan kuzey yarım kürede Aralık ayıdır. Çok güzel anlatmışsınız ödev yapmak artık çok kolay.

Yorum Yaz