Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Kiralık Konak Özeti ve Kahramanları Kısa

Kiralık Konak kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kiralık Konak özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kiralık Konak Kitap Özeti ve Kahramanları

Kiralık Konak, II. Abdülhamid Dönemi ve Cihan Harbi yıllarının buhranlı sosyal hayatını ve geleneklerden savrulup farklı bir kültür içinde eriyip şekil alındığını anlatan bir eserdir.

Eserin özeti şu şekildedir:

Naim Efendi, II. Abdülhamid zamanında bakanlık yapmış bir zattır. Emekliliği nedeniyle evine çekilmiş, büyükçe bir konakta hanımı, çocukları ve torunlarıyla birlikte yaşamaktadır. Naim Efendi, yaşlı biri olarak gelenek ve göreneklerine son derece bağlı bir zattır. Hanımı Nefise Hanım da onun gibidir.

Nefise Hanım vefat eder ve Naim Efendi derinden sarsılır. Kızı Sakine ve damadı Servet Bey ile birlikte torunları Seniha ve Cemil bir arada yaşamaktadırlar. Seniha serbest yetişmiş bir kız çocuğu olarak geleneklerin dışında modern bir hayatın peşinde olarak sürekli sivri çıkışlar yapan biridir.

Konağa sürekli girip çıkmakta olan o yılların şairlerinden Hakkı Celis Bey, Seniha ile bir ilişki yaşar. Bu ilişki Naim Efendi’yi derinden sarsar çünkü torunu hamile kalmıştır. Hakkı Celis Bey, Cihan Harbi sebebiyle cepheye gider. Seniha zengin adamlarla düşüp kalkmaya başlar. Bir ara Avrupa’ya gider ve gelir. Orada da aynı huy ve davranışlarına devam eder.

Bu sırada Servet ve Sakine daha iyi bir hayat için apartman dairesine çıkarlar. Naim Efendi, konağı satmaya karar verip kız kardeşinin yanına taşınmayı düşünür. Fakat konağı kimse kiralamaz. Hakkı Celis’in cephede öldüğü haberi gelir, Seniha buna aldırış etmez ve bohem hayatına devam eder.

Naim Efendi hızla değişen hayatındaki bütün olumsuzluklarla beraber konağında tek başına bir hayat sürmeye devam eder.

Kahramanlar:

Naim Efendi: Gelenekçi eski bir nazırdır.

Sakine Hanım: Naim Efendi’nin kızıdır.

Servet Bey: Yenilikçi bir zat olarak Naim Efendi’nin damadır.

Cemil: Naim Efendi’nin torunudur.

Seniha: Uçarı kaçarı bir tip olarak kız torunudur.

Hakkı Celis: Modern bir şairdir.

Kiralık Konak Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. İpek nur dedi ki:

    Bana Türkçe ödevim için Kiralık Konak özet şeklinde lazımdı bu siteden bu özeti çok kolay buldum. Bu özet bir harika olmuş ödevimde bana çok yardımcı oldu.

Yorum Yaz