Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Kibir İle İlgili Hadisler ve Ayetler

Aşağıda kibir ile ilgili hadisler ve ayetler kısaca olarak ele alacağız.

Kibir, büyüklenmek anlamına gelmektedir. Kibirli insanlar gösterişi severler. Kibir, büyük günahlar arasında bulunmaktadır. Kibir, ancak kibirliye karşı bir sadaka olabilir. Bunun dışında kibir yasaklanmıştır. Müslümanlar tevazu sahibi kişilerdir. Bir toplumda manevi değerlerin yaşanması ve yaşatılması olumsuz kötü ahlak unsurlarının bertaraf olmasına yarar.

Toplumda birlik ve beraberliğin sağlanması için, barış ve huzur ortamının korunması için kibirden uzak durmak gerekir. Zulme karşı birleşme, yaratıcının farkında olma, şükretme gibi değerler kibre karşı insanların sahip olması gereken değerlerdir.

Kibir ile ilgili hadisler ve ayetler şu şekildedir:

Yakışıklı bir adam Resulullah (sav)’a gelerek: “Ben güzelliği seviyorum. Gördüğünüz gibi bana güzellik de verilmiş. Kimsenin beni, ayakkabı bağı bile olsa bu hususta geçmesinden hoşlanmıyorum. Ey Allah’ın Resulü! Bu (haram olan) kibre girer mi?” diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: “Hayır! buyurdular. Ancak kibr, hakkı ibtal, halkı tahkirdir!” Ebu Davud, Libas 29, (4092)

(Onlara: ) “İçinde ebediyen kalıcı kimseler olarak Cehennemin kapılarından girin!” denilir. Artık kibirlenenlerin yeri ne fenâdır! Zümer Suresi 72. Ayet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz