Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Kerem ile Aslı Özeti ve Kahramanları Kısa

Kerem ile Aslı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kerem ile Aslı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kerem ile Aslı Kitap Özeti ve Kahramanları

İran coğrafyasında İsfahan Şahı’nın oğlu Ahmet Mirza ve şahın hazinedarı olan Ermeni keşişin kızı Aslı, bir dervişin ikram ettiği elmalar ile ana rahmine düşerler. Doğup, büyüyüp serpildiklerinde Ahmet Mirza yani Kerem, Aslı ile evlenmek ister. Fakat din farklılığını sebebiyle Aslı’nın babası bir türlü rıza göstermez.

Ermeni keşiş ailesini alarak Anadolu coğrafyasına doğru harekete geçer. Kerem perişan olur. Yanına bir sofu arkadaş alır. Aslı’nın peşinden diyar diyar dolanmaya başlar. Önüne çıkan her şeye aşkında, sevgisinden ve Aslı’dan bahsederek ilerler. Her engelde yanık şiirler ve türküler okuyarak olağanüstü bir şekilde engelleri bertaraf eder. Dağlar dize gelir, nehir suları çekilir.

Kerem yolda birçok kişiyle tanıştığı gibi Halep Sultanı ile de tanışır. Ermeni Keşiş Erzurum, Erzincan, Van, Kayseri dolaylarında konaklarken sultanın aracı olmasıyla Kerem ile Aslı buluşur ve düğünleri yapılır. İki sevgili birbirine kavuşmuştur fakat Ermeni keşiş bu duruma razı değildir.

Ermeni keşiş kızının gerdek gömleğine büyü yapar. Gerdek günü Kerem, Aslı’nın gömleğini bir türlü açamaz. Açtıkça düğmeler kapanır, kapandıkça Kerem açar. İşin içinden çıkılmaz. Kerem bir ah çeker ve ağzından çıkan alev onu kül eder. Aslı ne olduğunu anlayamadan saçı tutuşur ve o da kül olur. İki aşık kavuşsalar da sevgilerini yaşayamadan ölürler. Sevgililerin bu durumda olması çeşitli olağanüstü şeylerin yaşanması, aşkların azmini ve sabrını arttırır ama ne çare olan olmuş Kerem ve Aslı aşklarından yanıp kül olmuştur.

Kahramanlar:

Kerem: İran – İsfahan Şahı’nın oğludur. Genç ve yakışıklı bir delikanlıdır.

Aslı: Ermeni Keşişin kızıdır. Genç ve güzel bir kızdır.

Ermeni Keşiş: Hazinedar olarak görev yapan bir devlet adamıdır.

Halep Sultanı: Halep’in önde gelen devlet adamlarındandır.

Kerem ile Aslı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Neslişah dedi ki:

    Ben Kerem ile Aslı hikayesi örneğini çok merak ediyordum araştırırken bu özeti buldum çok güzel bir hikayeymiş çok beğendim anlatımınız çok güzel olmuş.

Yorum Yaz