Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Kerbela Olayının Nedenleri Ve Sonuçları

Bu yazımızda Kerbela olayının nedenleri ve sonuçları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.)’ 632 yılında vefat edince İslam devletinin idaresi halifeler tarafından ifa edilmeye başlandı. İlk halife Ebubekir (r.a.) oldu. Ondan sonra Ömer (r.a.) halifelik yaptı. Ondan sonra Osman (r.a.) halifelik yaptı. Dört halife döneminin sonuncu halifesi Ali (r.a.) halifelik yaptı.

 

Ali (r.a.), Osman (r.a.)’ın katillerini bulmakta gecikince Muaviye (r.a.) tarafından tenkit edildi. İkisi arasında Sıffin Savaşı yaşandı. Ali (r.a.) Kufe merkezli hareket ederken, Muaviye (r.a.) Şam merkezli hareket etti.

Ali (r.a.) bir harici tarafından öldürüldü, Ali (r.a.)’ın oğulları hilafeti Muaviye (r.a.)’a bıraktı. Böylece ilk ayrılıklar başladı. Muaviye (r.a.)’ın ölümünden sonra yerine Hüseyin (r.a.) geçecekken, Muaviye (r.a.)’ın oğlu Yezid geçti.

Bu çeşitli ayrılıklara neden oldu. Yezid, Kufe’ye bağlılık mektubu gönderince Kufe’deki halk, Hüseyin (r.a.)’a bağlılığını bildirdi. Hüseyin (r.a.) Kufe’ye 70 kişiyle hareket etti. Büyük bir kalabalıkla karşılaşacağını umuyorken, 4500 kişilik Yezid ordusuyla karşılaştı.

Yezid ordusu Hüseyin (r.a.)’ın beraberindekileri öldürdü. Hüseyin (r.a.) esir düştü. Çok kanlı bir şekilde biten bu olay tarihe Kerbela Olayı olarak geçmiştir.

Kerbela Olayı’nın nedenleri şu şekildedir:

*İslam Devleti içinde hilafet mücadelesinin yaşanmasıdır.

*Ali (r.a.)’ın taraftarları Hüseyin (r.a.)’dan hilafetin devam etmesini istemiştir.

*Muaviye (r.a.) taraftarları Yezid tarafından hilafetin ifa edilmesini istemiştir.

*Sözlerin yerine getirilmemesi ve İslam aleminde ekonomik sorunların yaşanması da olayları körüklemiştir.

Kerbela Olayı’nın sonuçları şu şekildedir:

*Sünni – Şii ayrımı baş göstermiştir.

*İslam ümmetinde ilk ayrışmalar ortaya çıkmıştır.

*Şia adı altında birçok mezhep ortaya çıkmıştır.

*Temel İslami kaideler çiğnenmeye başlanmıştır.

Kerbela Olayının Nedenleri Ve Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. prenses dedi ki:

    teşekkürler :) benim şahsen hoşuma gitti, kerbela olayı ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

  2. Hilal dedi ki:

    Ödevim için bana kerbela olayının sebep ve sonuçları lazımdı ve yine aradığımı tabi ki sizin sitenizde buldum. Bu site çok güzel her ödevime yardımcı oluyor çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz