Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen keçileri kaçırmak deyiminin hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı:

Delirmek, zor durumda kalarak sinirleri bozulmak, çok zor şartlarda sinirlerine hakim olamamak anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Hikayesi:

İnsuyu Mağarası yakınlarında keçileri otlatan çoban, mağaranın içinde uyuyakalınca keçiler mağaranın içine doğru su içmeye inmişler. Çoban uyandığından keçileri göremeyince çok korkmuş. Etrafa bakınmış aramış taramış ama keçileri bulamamış. Köye doğru inmeye başlamış.

Yolda karşılaştığı herkese keçilerini sormaya devam etmiş. Kimsenin haberi yokmuş. Mağara yakınlarına gelen halk keçileri orada görünce çobanın aklını kaybettiğini düşünmüşler. Onun hakkında keçileri kaçırmış diye söylenmeye başlamışlar. Aslında çobanın delirdiğini düşünen halk yanlış düşünmüş ama iş işten geçmiş. O gün bugündür keçileri kaçırmak deyimi, delirmek anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Bir durum karşısında hiçbir şeyden habersiz olmak anında da keçileri kaçırmak deyimi ile itham etmek söz konusu olmaktadır. Delirmek, aklını yitirmek, aklını kaybetmek anlamlarına da gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır.

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz