Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Karartma Geceleri Özeti ve Kahramanları Kısa

Karartma Geceleri kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Karartma Geceleri özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Karartma Geceleri Kitap Özeti ve Kahramanları

Mustafa Ural, uzun süredir hapishanededir. Günyüzü görmeden yatmaktadır. Birden hapishanede bir hareketlilik olur. Mahkumlar sevk edilmektedir. Kimse ne olduğunu anlayamaz. Biri savaş çıktığını söyler. Başlarındaki komutan konuşmayı yasaklar. Mustafa ile Halil konuşurlar. Taş oda cezası alırlar.

Taş oda işkencelerin yapıldığı bir odadır. Burada Mustafa Ural başından geçenleri anlatmaya başlar.

Mustafa bir Türkçe Öğretmeni’dir. Yazılar yazmaktadır. Yazdığı yazılar devleti rahatsız eder. Bu nedenle aranır. Polislerden kaçar. Eşini ve çocuğunu bırakır. Asteğmen İlhan arkadaşından yardım ister. İlhan ona soğuk davranır, oradan uzaklaşır.

Mustafa arkadaşı Nihat’ın yanına gider. Okulunu uzatan Nihat sınavlara hazırlanmaktadır. Sevgilisi gelene kadar Mustafa’ya bakar. Kız arkadaşı Mustafa’yı ihbar edince, Mustafa kaçar. Cengiz diye bir arkadaşının yanına gider. Orada biraz kalır, dinlenir, sağlığına kavuşur. Cengiz’in büyükannesi durumu anlar. Mustafa ayrılmak zorunda kalır.

Çok özlediği için eşi Şükran’ın yanına gider. Polisle karşılaşır. Bir şekilde atlatır. Evine verir. Aliş ve Şükran’ı görür. Hasret giderir, maaşını alır. Komşu kızı Ayten gelir. İhbar edildiğini söyler. Sağlığı yerinde olan Mustafa polise teslim olur. İlhan ile karısını savcılıkta görür. Duruma anlam veremez. Olaylar bu şekilde gelişir.

Kahramanlar

Mustafa Ural: Türkçe Öğretmeni, toplumcu biridir.

Şükran: Mustafa’nın eşidir.

Aliş: Mustafa’nın tek çocuğudur.

Ayten: Komşunun kızıdır.

Asteğmen İlhan: Mustafa’nın arkadaşıdır.

Cengiz: Mustafa’nın arkadaşıdır.

Nihat: Mustafa’nın arkadaşıdır.

Karartma Geceleri Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berfin dedi ki:

    bu eserde geçen kahramanlardan biri olan Mustafa Ural eserin yazarı mıdır yoksa başka bir yazar ya da şair midir ?

  2. Anonim dedi ki:

    eserde bahsedilen mustafa ural yazarın kendisi mi yoksa baska bir yazar ya da şair mi?

  3. Gülnihal dedi ki:

    Karartma geceleri kimin eseri diye ararken bu özet yazısını buldum zaten araştırma yapacaktım çok güzel denk geldi bir taşla iki kuş vurdum bu yazınız sayesinde :)

Yorum Yaz