Karanlıkta Sürücüler Tarafından Fark Edilmek İçin Yayalar Hangi Önlemleri Almalıdır?

Bu yazımızda karanlıkta sürücüler tarafından fark edilmek için yayalar hangi önlemleri almalıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ulaşım insan hayatında vazgeçilmez bir konumdadır. Ulaşım insanların günlük sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için vakitlerini harcadıkları yollardır. Ulaşımda insan faktörü çok önemlidir. Ulaşım kara yolları üzerinde gece ve gündüz sağlanmaktadır.

Ulaşım, kara üzerinde araç trafiklerinde önemli riskler oluşturmaktadır. İnsanın olduğu her yer hataya müsaittir. Bu nedenle insanın hayatının kıymetinden ötürü trafikte de kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar hem hayatidir hem de trafiğin kolay ve rahat akmasını sağlayarak ulaşılabilirliği arttırır.

Özellikle karanlıkta trafik kuralları daha önemli ve daha değerli bir konumdadır. Görüş alanının kısıtlandığı gece yolculuklarında yayaların trafikte bulunması da riski arttırır. Bu nedenle yayaların bir takım önlemler alması gerekir.

Karanlıkta sürücüler tarafından fark edilmek için yayalar şu önlemleri almalıdır:

*Yayalara ayrılmış yollardan yürünmelidir.

*Yol kenarlarında, emniyet patikalarından yürünmelidir.

*Yansıtıcı özellik taşıyan renkli kıyafetler giyilmelidir.

*Bileklere ya da sırta yansıtıcı malzemeler takılmalıdır.

*El feneri ya da herhangi bir ışıklandırma kullanılmalıdır.

*Yayaların yol güzergahlarında fark edilmesi için her türlü yansıtıcı ve ışıklandırma kullanması gerekir.

*Özellikle belediye işçileri açık ve yansıtıcı renkler tercih ederler. Sebebi fark edilmeyi kolaylaştırmaktır.

Bu nedenlerle karanlıkta iş ya da yolculuk gereği araç trafiğinde bulunanlar bu önlemleri alarak fark edilmelerini kolaylaştırmalıdır. Böylece hayati riski azaltarak trafiğin rutin akışını sağlamış olurlar.

Karanlıkta Sürücüler Tarafından Fark Edilmek İçin Yayalar Hangi Önlemleri Almalıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.