Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2021

Karahanlı Devleti Ne Zaman Kurulmuştur?

Bu yazımızda Karahanlı Devleti ne zaman kurulmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarihte Orta Asya’da birçok Türk devleti kurulmuştur. Bu devletler uzun yıllar hüküm sürmüştür. Orta Asya Türk devletleri arasında Müslüman devletler de bulunmuştur. Bunlar, Balasagun, Buhara, Kaşgar çevresinde hüküm sürmüştür. Karahanlı Devleti, 840 – 1212 yılları arasında Orta Asya ve günümüz Doğu Türkistan toprakları üstünde hakimiyetini sürdürmüştür.

Karahanlı Devleti, tarihte Müslüman Türk devleti olarak hüküm süren devletlerden biridir. Orta Asya coğrafyasında 840 yılında Buhara, Semerkant, Balasagun, Kaşgar coğrafyalarında etkili olmuştur. Orta Asya’da kurulan Türk ve Müslüman devletleri arasında ilktir. Türk Devleti olarak hakim olduğu topraklarda barış, huzur ve adaleti yaymıştır. Orta Asya topraklarında devlet gücüyle uzun süre etkili olmuştur. Devletin devamlılığı 13. yüzyılın başlarına kadar devam etmiştir. Günümüzde de Karahanlılar hala araştırmalara konu olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. semoş dedi ki:

  ARKADAŞLAR NE GÜZEL YAZMIŞLAR HAZIRLAMIŞLAR İŞTE. NEDEN BAZILARINIZ KÖTÜ YORUM YAPIYOR ONU ANLAMIŞ DEĞİLİM.😦😦

 2. HELİN İMRE dedi ki:

  Az ve öz olmuş

 3. demir dedi ki:

  beğendim ben emeğinize sağlık, karahanlı devleti kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

 4. sükeyna hayriye çelik dedi ki:

  ben size düzgünce soru soruyorum . siz delice cevap veriyorsunuz . sizi şikayet edicem…

 5. nergis dedi ki:

  Karahanlı Devleti; 9.yy’dan 13.yy’a kadar yaşamış, Türk Tarihinin orta asyadaki temsilcisi olmuş, İslamiyeti kabul ederek ilk Müslüman Türk Devleti olmuşlardır.

Yorum Yaz