Karadeniz Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir?

c17

Bu yazımızda Karadeniz Bölgesi müzik yemek giyim halk oyunları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin en kuzeyinde yer almaktadır. Adını Karadeniz’den alan bölgede yine Karadeniz iklimi görülmektedir. Bu iklim türünde her mevsim yağış vardır. Bu nedenle Karadeniz yemyeşil bir görüntüye sahiptir. Ayrıca bitki örtüsü çok geniş olmamakla birlikte ormanlardan ve kısa boylu ağaçlardan oluşmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde dağlar denize paralel uzanmaktadır. Bu da iç kesimlerin havasının daha değişik olmasına neden olmaktadır. Yamaç yağışlarına rastlanır. Bölgede fındık ve çay başta olmak üzere birçok sebze ve meyve yerel olarak yetişmektedir.

Bölgenin iklim yapısı ve beslenme alışkanlıkları Karadeniz insanının kendine has özelliklerini ortaya çıkarır. Bu da kültürel dokuya katkı sağlar. Karadeniz kültüründe müzik, yemek, giyim ve halk oyunları önemli bir yer tutar.

Karadeniz yemekleri, deniz ürünleri ağırlıklıdır. Hamsi balığının her türlü yemeği yapılmaktadır. Hamsi pilavı, hamsi böreği, çorbası, döneri, kokoreçi, tatlısı türlü türlüdür. Turşu kavurmaları meşhurdur. Kara lahana çorbası, mısır ekmeği, pancar kavurması, patlıcan pösürtmesi, fasulye, biber, badem turşuları ve kavurmaları bölgenin mutfağını oluşturur.

Karadeniz’de kadınlar peştamal giyer, bu pardesü gibi kalın bir örtüdür, oyalı yazma takarlar, çarık giyerler. Erkekler de şalvar giyer, gömlek giyer, yumurta topuk deri ayakkabı giyer, kasket takarlar.

Halk oyunu olarak horon en başta gelir. Çabuk ve çevik hareketler içeren horon bütün bölgede oynanmaktadır. Kolbastı ise yine çabuk ve çevik bir oyun olmakla birlikte horonun aksine bağımsız ve bireysel oynanmaktadır. Bölgede en çok kemençe ve tulum müzik aleti olarak kullanılmaktadır.

Karadeniz Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.