Kar Ve Yağmur Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda kar ve yağmur nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, bir su döngüsü dahilinde hareket etmektedir. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinin sonucu ve belli eğimlerle hareket etmesiyle mevsimler oluşmaktadır. Ülkemiz dört mevsimin de yaşandığı ılıman kuşak ülkelerinden biri olarak mükemmel bir yerde bulunmaktadır.

 

Dünya üzerindeki su döngüleri, suyun devridaimi ile hava olaylarının oluşup karasal alanların daha da beslenmesi ve canlılığın devam etmesine neden olur. Su döngüsü, okyanus, deniz ve kara sularının sıcaklığın etkisiyle buharlaşıp yükselerek soğuk hava dalgalarıyla karşılaşması ve bunun soncunda yeniden kar, dol, yağmur olarak yere inmesiyle oluşur.

Ülkemizde kar, dolu ve yağmur gibi hava olayları gözlemlenebilmektedir. Kar ve yağmurun oluşma biçimler hemen hemen aynıdır. Okullarda yaptığımız çaydanlık deneylerinden hatırlarsak, yağmurun ve karın oluşması arasında sıcaklık farklarının olduğunu da anlarız.

Kar nasıl oluşur:

Dünya’nın hareketi mevsimleri oluşturur. Kış mevsiminde hava Kuzey Yarım Küre’de soğur. Havanın soğuması rüzgar kuvvetlerinin güçlü basınç alanlarını oluşturmasına neden olur. Su döngüsündeki buharlaşan havanın yükselmesi sonucunda ani ve çok soğuk hava akımlarıyla karşılaşması su buharının kar tanesi olarak yeryüzüne inmesine neden olur.

Yağmur nasıl oluşur:

Yağmur dört mevsim de gerçekleşebilen bir hava olayıdır. Bunun nedeni atmosferde yüksek ve alçak basınçların yağmur oluşturabilecek güce ulaşmasının her mevsim şartlarında kolay olmasıdır. Yağmur, yeryüzünde buharlaşan havanın gökyüzünde soğuk hava kütleleri ile karşılaşması sonucunda sıvı halde damlalar şeklinde yere dönmesidir.

 

Kar Ve Yağmur Nasıl Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.